25 грудня 1951 року в Києві була введена в експлуатацію МЕОМ (Мала електронна обчислювальна машина) – створений в Україні перший в Європі електронний комп’ютер.
Машину розробили і зібрали в Інституті електротехніки АН УРСР[c] під керівництвом академіка Сергія Лебедєва, який на той час був директором цього інституту. Розміщувалася вона в гуртожитку в Феофанії. Займала площу у 60 кв.м. Налічувала електронних ламп-тріодів — близько 3500, ламп-діодів — 2500. Споживала 25 кВт. А швидкість була 50 операцій за сек.
25 грудня 1951 року на МЕОМ вперше була вирішена реальна задача - обчислення функцій розподілу ймовірностей. Підраховано 585 значень з точністю до одиниці 5-го знака, для чого зроблено близько 250 тис. операцій. Підрахунки зроблені за 2,5 години. На підставі обчислень складені таблиці, призначені для визначення однорідності пострілів артилерійських гармат із погляду однаковості технічного розсіювання. Ці ж таблиці застосовуються для установки режиму роботи верстатів-автоматів.
Перші програми для МЕОМ писала математик Катерина Ющенко. Через 4 роки вона винайшла першу у світі Адресну мову програмування, на декілька років випередивши американські розробки - Фортран (1958), Кобол (1959) і Алгол (1960).
Метки: не пристегнутый ремень