Переможець багатомільярдного тендеру демпінгував на аукціоні, щоби згодом збільшити вартість будівництва до рівня очікуваної вартості закупівлі.
Будівництво аеродромного комплексу у Дніпрі, про старт якого повідомив на своїй ФБ-сторінці міністр інфраструктури Владислав Криклій, розпочала (а точніше – у кращих радянських традиціях інсценувала за допомогою 5 брендованих самоскидів та екскаватора, який розробляє ґрунт посеред злітної смуги) компанія Олександра Глімбовського «Альтіс-Констракшн».
«Вигідна» на перший погляд пропозиція може подорожчати щонайменше на суму знижки переможця і ризикує завершитися значно пізніше заявлених термінів. До того ж, залишаються без відповіді серйозні питання щодо якості робіт. Про це свідчить аналіз тендерної документації закупівлі послуг з будівництва аеродрому в міжнародному аеропорту «Дніпропетровськ» і діяльності «Альтіс-Констракшн» на його попередніх об’єктах.
Нагадаємо, у січні 2021 року відбувся аукціон з визначення виконавця робіт з будівництва аеродрому у Дніпрі. Участь у тендері брали десять компаній, з яких до аукціону було допущено сім: українські «Блек Сі Консорціум», «Автомагістраль-Південь», «Шляхове будівництво «Альтком», «Альтіс-Констракшн», «Ростдорстрой», білоруська «СМТ № 8» та турецька «Озалтин Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Шіркеті». Перемогла компанія Олександра Глімбовського, тестя одразу двох впливових осіб: екс-очільника Державної фіскальної служби Романа Насірова і Андрія Гмиріна, також колишнього податківця, а нині радника голови Фонду держмайна, якого зараз пов’язують з компанією «Агро газ трейдинг». «Альтіс-Констракшн» запропонувала ціну у 3 млрд 949 млн 980 тис. грн., що склало 69,3% від очікуваної вартості закупівлі.
Значне зниження вартості закупівлі за результатами тендеру надихнуло міністра Криклія заявити про швидкі темпи реалізації проєкту в міжнародному аеропорту «Дніпропетровськ». За словами міністра, вже до кінця 2022 року літаки прибуватимуть на новий перон, а пасажири зможуть користуватися новими пасажирським та VIP-терміналами, які споруджує компанія "НС Дніпро" з групи DCH Олександра Ярославського.
"Сучасний аеропорт у Дніпрі, який би відповідав усім міжнародним стандартам, планувався попередніми владами ще з 2013-го. А ми це зробимо", - запевняє Владислав Криклій.
Однак після проведення аукціону владу закликали провести експертизу пропозиції "Альтіс" щодо будівництва аеродрому у Дніпрі через аномальний демпінг, а на початку березня було повідомлено, що DCH Ярославського не будує термінали через зрив державою строків будівництва всієї злітної смуги.
Здавалося б, можна лише порадіти за міністра та організаторів аукціону. Якби економія коштів держбюджету була досягнута в результаті нечуваних для українського ринку конкурентних переваг компанії-переможця торгів. Насправді ж визначення генерального підрядника робіт відбувалося поспіхом і тенденційно. Більше того, замовник будівництва - державне підприємство "Фінансування інфраструктурних проєктів" (ДП "ФІНІНПРО") – оголосило закупівлю робіт, не маючи точних розрахунків їхніх обсягів та вартості. І навіть зараз, коли виконавець робіт уже визначений, з виконавцем розробки робочої документації (стадія «Р») ще не укладено договір. Вона тільки буде розроблятись, а новому проєктувальнику "УКРАВІАПРОЄКТ" тільки 17 березня повідомили про намір укласти відповідний договір.
Тому ситуація наступна: 15 вересня 2020 оголошують тендер на закупівлю робіт на 5,7 млрд, проєкт стадії «П» отримує позитивний експертний звіт у січні-2021 з сумою 6,25 млрд.
Цю суму згадує і Кирило Хомяков, Голова Державного агентства інфраструктурних проєктів:
27 січня 2021 року «Альтіс-Констракшн» перемагає з вартістю 3,95 млрд, а 5 лютого оголошують закупівлю на проєкт стадії «Р», тим часом 16 березня 2021 року символічно «починають роботи», копнувши ямку серед поля, а на наступний день тільки визначаються з переможцем тендеру на стадію «Р». Натомість у угоді з «Альтіс-Констракшн» пишуть, що робочу документацію почнуть йому передавати вже в березні.
А які ФІНІНПРО висунув вимоги до термінів виконання проєктних робіт стадії «Р» у проєкті договору, що містить тендерна документація закупівлі?
Тобто, навіть якщо завтра Замовник укладе договір, то проєктування лише розпочнеться! І на підготовчих роботах усе закінчиться.
Тут, до речі, підказка «Альтіс-Констракшн»: якщо не хоче йти шляхом закупівлі додаткових робіт, можна скористатися умовами договору і ініціювати його розірвання:
Але це навряд. Адже досвід переговорних процедур на додаткові роботи, зокрема, в будівництві аеропортів, «Альтіс-Констракшн» накопичив чималий, про що згадаємо нижче.
Отож, швидкої реалізації проєкту очікувати марно. Щоби переконатися у цьому, достатньо переглянути хронологію розробки проєктних рішень та проведення закупівлі робіт із будівництва аеродрому міжнародного аеропорту «Дніпропетровськ».
Тендер на розробку проєктно-кошторисної документації та її експертизу було оголошено ще 19 липня 2019 року. Проте вже за кілька місяців торги було скасовано на підставі рішення АМКУ, куди поскаржилося ТОВ «Альтіс-Констракшн». До слова, компанія Олександра Глімбовського іще двічі змагалася за цей проєкт під час наступних тендерів (1, 2), проте безуспішно. Виконавця ж проєктної документації стадії «П» – Інститут УКРДОРПРОЄКТ – замовник відібрав аж з четвертої спроби. Інститут мав розробити проєкт до 23.10.2020 року, через 100 днів після затвердження завдання на проєктування 15.07.2020 року. Проте ДП "ФІНІНПРО" вирішило не чекати ані розробки проєкту, ані проведення державної експертизи, а оголосило тендер на саме будівництво 15.09.2020 року.
За 4 дні до цього замовили у ФОП Артеменко збирати дані для проєктування об’єкту.
А ще через 15 днів був оголошений тендер на роботи, які прямо впливають на обсяг робіт за договором на будівництво аеропорту: "Роботи із розробки обґрунтування можливості зменшення розмірів охоронної зони дільниці магістрального газопроводу DN1000PN55, що проходить поблизу об’єкту «Будівництво аеродрому Міжнародного аеропорту «Дніпропетровськ» (передпроєктні роботи)» і 19.10.20 укладено договір з ТОВ «Інтерстат» на суму 250 тис грн, згідно з яким роботи повинні бути виконані за 15 днів.
Річ у тому, що поблизу аеродрому проходить магістральний газопровід, тому виникла необхідність переукласти ділянку 176,97-км-172,12 км з виконанням необхідних інженерних вишукувань. За кілька тижнів виникла ще й необхідність розробити інженерно-вишукувальну документацію з інспектування каналізаційних колекторів і надати консультаційні послуги з питань очищення стічних вод.
Зміни до тендерної документації, зокрема до технічного завдання, було внесено під час проведення тендеру. Тобто, були змінені обсяги та види робіт. Проте замовник не змінив очікуваної суми закупівлі. ДП "ФІНІНПРО" не підвищив вартість навіть після отримання експертного звіту №00-0792-20/ПБ до стадії П на суму 6,25 млрд.
Виявилося, що і після внесених змін технічне завдання не відповідає предмету закупівлі. Зокрема, для влаштування ЗПС потрібні інші марки бетону, а для стабілізації основи треба виконати влаштування додаткового шару щебенево-піщаної суміші товщиною 1 м! Плюс - три шари геогратки і шар геотекстилю.
Зрозуміло, що під час виконання проєкту «зненацька» виявиться, що грошей не вистачає. Тоді на добудову аеродромного комплексу почнуть залучати кошти з того ж державного бюджету. Не кидати ж недобудований проєкт посередині! До того ж, поруч приватний інвестор будує пасажирський термінал. Відтак міністр інфраструктури Владислав Криклій у прагненні будь-що збудувати аеродром і довести свою ефективність опинився у репутаційній пастці, влаштованій власниками «Альтіс-Констракшн». Тому понад 2 млрд грн демпінгу на торгах, за умови бездіяльності Замовника та правоохоронних органів, обов’язково повернуться до рук переможця аукціону через систему додаткових угод на проведення нових видів робіт.
А ще раніше, у 2016-2017 роках ТОВ «Альтіс-Констракшн» проводив відновлювальні роботи покриття перону та рульових доріжок в аеропорту «Херсон». Цей договір був показаний як аналогічний для кваліфікації учасника у тендері на аеропорт Дніпра:
До речі тут Альтіс був скромним, та не пригадав, що до договору на 75,2 млн, додатковими роботами провів 3 (три) переговорні закупівлі: На 18 млн, іще на 1,2 млн і ще на 3 млн. А сам тендер відбувся у «напруженій» боротьбі: єдиним конкурентом «Альтіс-Констракшн» на торгах з робіт у херсонському аеропорті було ТОВ «Аерорембуд», пропозиція якого була дорожчою лише на 39,89 тис грн. або 0,05%. Цю фірму в 2013 році зареєстрували в Києві Віталій Липовенко, Володимир Мороз, Леонід Рибак та Анатолій Соколюк. Кожен із них вніс по 25 копійок до статутного фонду фірми у розмірі 1 гривня. «ВДЗ» не містить даних про отримання ТОВ «Аерорембуд» державних замовлень.
Дивно, до речі, чому їх не відхилив замовник? Об’єкт же той самий, а три договори на суму понад 20 млн прикласти забули.
Хоча Замовника і АМКУ не засмутила і відверта дезінформація про продуктивність заводів, на яку пішов «Альтіс-Констракшн» – інакше би не пройшов кваліфікацію:
А що показав «Альтіс-Констракшн»? На тендері у Дніпрі - 320 м3/год:
А от на тендері по Вінницькому аеропорту в 2019 році ті самі заводи були продуктивністю 300 м3/год:
У цілому бачимо, що «переговорки» на додаткові роботи та надання недостовірних даних для «Альтіс-Констракшн» – звична практика.
А щодо якості «аналогічного» договору, який повинен, згідно з вимогами тендерної документації:
На підтвердження спроможності виконувати такі роботи є, наприклад, звіт Рахункової палати по аеропорту «Херсон», в якому ось що ми бачимо:
Якщо ж подивитись на більш ранню історію «Альтіс-Констракшн», то вона, на жаль, також не вселяє оптимізму:
У 2009 році «Альтіс-холдинг» отримав підряд на будівництво нового аеровокзалу у Львові, а у 2011 році Кабінет Міністрів збільшив кошторис будівництва аеропорту «Львів» на 498 млн грн. – до 1,419 млрд грн. Причому виконано на той момент було лише 292,59 млн грн. А 22 грудня того ж року Корпорація «Альтіс-Холдинг» отримала ще 472,49 млн грн на будівництво нового аеровокзалу «Міжнародного аеропорту «Львів» у зв’язку з коригуванням з добудовою проєкту.
Додавали і 40 млн до 403 млн на реконструкцію транспортної розв’язки на Поштовій площі, яку кияни мали щастя спостерігати протягом 5 років.
У 2017 році ТОВ "Альтіс-Констракшн" перемогло у тендері на будівництво пасажирського терміналу та обслуговуючих споруд КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя» на суму 529 млн 850 тис. 60 грн. Єдиним конкурентом було ПрАТ «Укрсталь Конструкція», причому обидва учасники не знижували ціну під час аукціону. А згодом додаткові будівельні роботи в аеропорту обійшлися бюджету іще у понад 510 млн грн.
Того ж року відбувся скандальний тендер на реконструкцію перону для повітряних суден термінального комплексу «D» в ДП МА «Бориспіль», де «Альтіс-Констракшн» з «Альткомом» дозволили собі майже не торгуватись на аукціоні, спільними зусиллями знизивши ціну на жалюгідні 1,5%». До речі, проєктував його теж «Альтіс-Констракшн» – одразу під себе (1, 2). До речі, в результаті всі роботи з влаштування штучних покриттів, земляні роботи та водовідведення виконала «дочка» «Альткому» – ЄДБК, про що не соромиться заявляти на власному сайті. Насправді учасники ринку інформують про те, що на такі об’єкти в «Альтіс-Констракшн» недостатньо кадрових і технічних потужностей. Ця інформація підтверджується і зараз, з непов’язаних джерел отримана інформація, що «Альтіс-Констракшн» уже приходило до «Альткому», «Онуру» і «Автомагістралі-Південь» за допомогою по аеродромній частині – і у всіх трьох гравців ринку отримало відмову. Вочевидь, це також можна розглядати як підтвердження нездатності «Альтіс-Констракшн» реалізувати такий проєкт і небажання підрядників працювати у збиток.
Схоже, що ці історії повторяться і у Дніпрі. Принаймні, уже наявні всі тенденції до зумисного затягування термінів будівництва, фактичного здорожчання проєкту за рахунок «непередбачених додаткових робіт», про які зумисно промовчали під час складання технічного завдання будівництва.
Можливий навіть варіант повного зриву будівництва цього важливого інфраструктурного об’єкту. А це – прямий шлях до руйнації репутації не лише міністра Криклія. Побудувати дніпрянам новий аеродром 2019 року обіцяв також президент Володимир Зеленський.
Хоча, припускаємо, що Олександр Глімбовський розраховує закрити всі питання через зв’язки свого зятя Андрія Гмиріна, який нині займається координацією багатьох питань, і не лише в будівельних проєктах на рівні Офісу Президента. Задум відчайдушний. Але треба розуміти, що реалізація цього важливого інфраструктурного проєкту на Дніпропетровщині перебуватиме під пильною увагою суспільства та ЗМІ. І коли багатомільйонні додаткові угоди почнуть висмоктувати гроші з державного бюджету, навряд чи високопоставлені чиновники Офісу Президента зможуть приховати скандал.
Аби цього не сталося, слід негайно перезапустити процес будівництва, визначити коректну його вартість і провести прозорий та об’єктивний вибір генпідрядника, репутація якого не заплямована демпінговими скандалами та відбитками кінцівок тварин на злітно-посадковій смузі.
Метки: «Альтіс-Констракшн», аэропорт, Олександр Глімбовський