Комплексна оцінка розвитку дитини, яка і визначає особливі освітні потреби. А ще корекційно-розвиткові заняття, робота з психологами, логопедами, дефектологами, реабілітологами. Усі ці послуги можна безкоштовно отримати в інклюзивно-ресурсних центрах (ІРЦ) Дніпра. Їх відвідують діти, які мають особливі освітні потреби. У місті працюють три таких центри.
За словами директорки інклюзивно-ресурсного центру № 2 Євгенії Шаліхман, напередодні нового навчального року, так само як і зараз, основна робота зосереджена на комплексному оцінюванні розвитку дитини, яке і визначає особливі потреби, труднощі, що можуть вплинути на процес здобуття освіти.
«Оцінювання проходить за такими напрямами: фізичний, мовленнєвий розвиток, когнітивна, емоційно-вольова сфера та навчальна діяльність. Коли батьки отримають відповідний висновок, вони можуть зарахувати дитину у школу чи дитячий садок на інклюзивну форму. Це означає, що дитину з особливими освітніми потребами включають у загальноосвітній простір. Фахівці ІРЦ проводять корекційно-розвиткові заняття для діток як дошкільного, так і шкільного віку. Це дітки, які не навчаються у закладах. Тут із ними працює логопед, дефектолог, психолог. Є лікувальна фізкультура. Згадані заняття розпочнуться у нашому центрі з жовтня. Переважно до нашого центру звертаються з дітками дошкільного віку. Оскільки чим раніше розпочнеться корекційно-розвиткова робота, тим кращою буде динаміка», — підкреслила Євгенія Шаліхман.
Дніпрянка Світлана Марчишина привела до інклюзивно-ресурсного центру № 2 свою доньку Мілану, якій майже 4 роки.
«Сюди нас направили з дитячого садка, аби зрозуміти, в яку групу записати доньку: у загальну чи логопедичну. Дуже добре, що у місті є такі спеціалізовані заклади, куди можна звернутися і отримати професійну допомогу фахівців цілком безкоштовно. Тут сучасні комфортні умови, відповідне обладнання», — зазначила Світлана Марчишина.
Діти з особливими освітніми потребами відвідують школи та дитячі садки разом із іншими дітками.
«Нині у закладах загальної середньої освіти 692 інклюзивні класи, у яких навчаються 973 учні з особливими освітніми потребами. Також інклюзивним навчанням охоплено 44 заклади дошкільної освіти. Там 92 інклюзивні групи, які відвідує 181 дитина. Допомогу в організації освітнього інклюзивного навчання забезпечують 476 асистентів учителя та 57 асистентів вихователя. Для гармонізації психоемоційного стану та психологічного розвантаження учнів з особливими потребами у 69 закладах загальної середньої освіти облаштовано ресурсні кімнати, а також 37 медіатек. Для забезпечення доступності освітнього процесу 81 школу оснащено пандусами та поручнями. У 51-му закладі облаштовано санвузли для осіб з інвалідністю», — розповіла заступниця начальника відділу освітньої діяльності управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Олена Сокур.
Інклюзивні класи є і у школі № 147. За словами директорки закладу Ольги Коцарь, у питаннях інклюзії вони співпрацюють із інклюзивно-ресурсним центром № 2.
«Від центру отримуємо висновок про те, що та чи інша дитина має особливі освітні потреби. Далі створюється команда супроводу. Інклюзивну форму навчання почали впроваджувати 12 років тому. Тоді у нас був один хлопчик, який зараз вже навчається у технікумі на програміста. Зараз за інклюзивною програмою у нас навчається вже 30 учнів у 18-ти відповідних класах. Для комфортного навчання таких діток у школі створені відповідні умови. Є клас із медіатекою, де проводяться корекційно-розвиткові заняття, ресурсна кімната для психологічного розвантаження», — каже Ольга Коцарь.
«У кожному класі із інклюзивною формою навчання є асистент вчителя для допомоги у гармонійному розвитку дитини. З учнями із інклюзивною формою навчання займаються корекційні педагоги. Це і психолог, дефектолог, реабілітолог. Саме заняття з такими спеціалістами і дають позитивну динаміку щодо розвитку дитини. Вона така ж сама, як і інші дітки, але освітні потреби трохи інші. Наприклад, викладати матеріал потрібно по-іншому. Але це жодними чином не означає, що такі діти погано навчаються. Наприклад, торік у школі серед учнів із особливими освітніми потребами мали два відмінники», — додала заступниця директора школи № 147 Олена Вишнивецька.
Три інклюзивно-ресурсних центри у Дніпрі працюють з дотриманням правил безпеки на базі закладів освіти та установ, які мають найпростіші укриття:
• ІРЦ № 1 – на базі Дніпровської гімназії № 141 Дніпровської міської ради;
• ІРЦ № 2 – у власній будівлі установи;
• ІРЦ № 3 – на базі Дніпровської гімназії № 62 Дніпровської міської ради.
Щодо інклюзивної освіти у Дніпрі можна звертатися за телефоном: 068 751 72 77.