Вспомним мастера: 20 февраля родилась легендарная Татьяна Пата

Сегодня день рождения знаменитой украинской художницы, мастера петриковской росписи Татьяны Акимовны Паты. Будущая знаменитость родилась 20 февраля 1884 года в селе Петриковка в Екатеринославщине в бедной многодетной крестьянской семье Якима Мартыненко. С 14 лет зарабатывала на хлеб тем, что ходила по домам и расписывала цветами дымоходы печей.

пата

О нашей легендарной землячке сообщается на фб-странице Ukraine ART 
«Пата Тетяна Якимівна народилася 20 лютого 1884 року в бідній багатодітній родині Якима Мартиненка у селі Петриківка, з 14 років вона заробляла на хліб тим, що ходила по хатах і розписувала квітами димоходи печей та побудові речі.
Якось батьки поїхали в Полтаву на ярмарок, а вона надумала розмалювати зовні хату. Намалювала соняшники від призьби до самої стріхи. Відійшла, глянула: стріха на соняшниках лежить, а хати наче й немає. Але ось повертаються батько з кумом, звичайно ж, напідпитку. Батько: "Тпру! Кум, а де це ми?". Кум підійшов до хати, довго дивився, потім до нього дійшло: «Так воно ж намальоване!»
Творчу долю майстрині визначила зустріч з видатним істориком і етнографом Д. І. Яворницьким. Це його стараннями «цибулька» і «кучерики» вибралися за поріг петриківського будинку і пішли дивувати світ. Він перший сприяв громадському визнанню її творів як справжніх цінностей народного мистецтва. Її самобутня творчість вплинула на багатьох українських художників.
Майстриня не тільки створила свій неповторний стиль петриківського орнаменту, а й сформувала цілу школу декоративного розпису. Тетяна Пата прожила довге життя і до останніх років не випускала пензля з рук», - отмечается в сообщении.

пата_2 пата_3 пата_4 пата_м пата_5 пата_6 пата_78 пата_88

Метки: Петриковка, Татьяна Пата