Вспомним: 115 лет со дня рождения великого лекаря Днепра

лекар_В этом году медики нашего города отмечают памятную дату - сто пятнадцатую годовщину со дня рождения хирурга-анестезиолога, профессора Митрофана Максимовича Гринева. Он посвятил свою профессиональную и научную деятельность изучению проблем анестезиологии на заре ее становления в Украине и нашем городе. В 1956 году Митрофан Максимович провел первый в Днепропетровске эндотрахеальный наркоз. На странице Днепровского медицинского университета в Фейсбуке о нем сообщается следующее.

- Митрофан Максимович Гриньов народився у 1906 р. у великій селянській родині в слободі Воронезької губернії. Після закінчення чотирьох класів сільської школи був відданий на навчання до кустаря-чоботаря, і пропрацював у нього майже 10 років до призову у 1927р. в Червону Армію. У 1934 році, вступає до Ленінградської військово-медичної академії, закінчує її у 1939 році, стає воєнним хірургом. У 1941-1945 рр. він був провідним хірургом польового пересувного госпіталю Волхівського, Ленінградського, 1-го Українського фронтів.

З 1945 до 1948 рр. Митрофан Максимович призначений провідним хірургом 2-ї Повітряної армії і до 1950 р. був начальником медичної частини і хірургом Челябинського медичного училища.
У 1955 році Митрофан Максимович приймає пропозицію обійняти посаду начмеда лікарні Придніпровської залізниці. У лікарні було придбане необхідне анестезіологічне обладнання і у 1956 році він проводить перший у Дніпропетровську та Дніпропетровській області ендотрахеальний наркоз. Це був сміливий крок спеціаліста, який зумів побачити велике майбутнє спеціальності, яка тільки зароджувалась.

Пізніше переходить працювати на кафедру госпітальної хірургії № 2 Дніпропетровського медичного інституту, де активно проводить наукові дослідження, а у 1959 захищає кандидатську дисертацію на тему «М’язові релаксанти при сучасних методах знеболювання».
Небагато дослідників зважуються одержати відповіді на хвилюючі їх питання шляхом проведення експерименту на собі. Митрофан Максимович зважується на цей сміливий крок. Виявлення дії дитилину у дозах, які використовувалися в анестезіологічній практиці у осіб у свідомості, в умовах ІВЛ і нанесення больового подразника він дослідив на собі і 5 добровольцях – співпрацівниках кафедри. Все, що відбувалося протягом експерименту, записувалась у щоденник. Холоне кров, коли читаєш описані при дослідженні відчуття. Експеримент був заснятий у вигляді фільму під назвою «Експеримент на собі» і був продемонстрований на ІХ з’їзді хірургів України, який проходив у Дніпропетровську у 1958 р.

У 1965 році М. М. Гриньов захищає докторську дисертацію на тему «Вплив штучної вентиляції легенів, різноманітних видів наркозу на динамічну рівновагу внутрішнього середовища організму».
До 1967 року М. М. Гриньов працював на кафедрі госпітальної хірургії-2, а з 1967 до 1972 р. – професором кафедри топографічної анатомії та оперативної хірургії.
Перу професора належать понад 40 наукових праць.

Справжній лікар та вчений, скромна та самовіддана людина, він зробив великий внесок у медичну науку, Має 17 урядових нагород: 5 орденів та 12 медалей.

Наукові напрацювання М.М. Гриньова дбайливо зберігаються на кафедрі анестезіології та інтенсивної терапії, представлені в музеї кафедри, обговорюються на наукових конференціях і засіданнях студентського наукового гуртка.

Метки: Митрофан Максимович Гринев, память