Разрушеной крепости в Старых Кодаках исполнилось 385 лет

В июле 1635 года инженер Гийом Левассер де Боплан возвел на территории нынешних Старых Кодак крепость. Крепость простояла почти 300 лет, но в 1940-х годах на ее месте  был создан карьер, который за считанные годы уничтожил 90% сооружения.

image

 

"Кодацьку фортецю було засновано в 1635 р., завдяки активним зусиллям коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського.

Stanisław_Koniecpolski

За офіційною версією, укріплення мало посилити оборону прикордоння від татар. Проте значно важливішим, з точки зору польського уряду, було те, що фортеця дозволяла контролювати Січ, перетинаючи шлях туди як людям, так і товарам. До того ж, один із запорізьких шляхів для морських походів на Чорне море пролягав через Самару, далі волоком до Міусу і вже через Азовське море до Чорного. За контролю поляків над Кодаком такий шлях перетинався.
Фортеця будувалася у січні-липні 1635 р., на що польський сейм виділив 100 тисяч злотих. Щодо особи архітектора, який спроектував Кодак, історики не дійшли згоди. Проте Г. де Боплан, автор широко відомої книги “Опис України…”, мав до цього безпосереднє відношення.

Боплан

Укріплення мали вигляд чотирикутника з висунутими бастіонами та сухими ровами. Матеріалом для побудови були земля та дерево. Рови прикривались частоколом. На валах були встановлені гармати, які прострілювали Дніпро, що у цьому місці звужується. Першим комендантом був француз, професійний вояк, Жан Маріон. Щодо козаків проводилася жорстка політика – треба було показати, хто тепер тут господар. У околицях фортеці заборонялося рибалити та полювати.

31385344

Від самого свого виникнення Кодак був важливим, перш за все воєнним центром, який дозволяв контролювати судноплавство на Дніпрі та контакти Січі з “волостю”. І польський уряд, і козаки сприймали його саме так. Інстинкт самозбереження примушував січовиків докладати всіх зусиль для знищення цього пункту контролю, що вилилося у повстання під проводом Івана Сулими.
Події Визвольної війни дозволили не знищити Кодак, а поставити його під контроль Коша. Запорожці опиралися спробам будь-яких урядів розмістити у Кодаці свої війська. Крім воєнного, для Січі Кодак мав ще й економічне значення.

Kodak_Fortress(reconstruktion)

Саме сюди надходило у ХVІІ ст. “хлібне жалування”, тут також відбувалася вільна хліботоргівля. Кодак опинявся у вирі подій під час походів проти Кримського ханства, тут збирав охочих для виступу проти російського уряду донський отаман Кондрат Булавін. Зруйнування Кодака поставило Січ у скрутне становище, позбавивши фортеці, яка б контролювала підхід до першого порогу. Не маючи можливості відновити Старий Кодак, що було офіційно заборонено міжнародними угодами, запорожці зміцнили фортифікаційні споруди Нового Кодака, який у ХVІІІ ст. перетворюється на центр Кодацької паланки – адміністративної одиниці, що охоплювала значну частину правобережжя сучасної Дніпропетровської області. (За матерілами О. Репана)" - рассказывает Историческое Приднепровье.

Метки: Старых Кодаки