У дніпровський музей передали унікальний знак часів масової колективізації

Музей спротиву Голодомору поповнився найціннішим експонатом. В музей передали нагородний знак «За суцільну колективізацію та ліквідацію куркуля як кляси».

 

IMG

Цим знаком радянська влада заохочувала активістів суцільної масової колективізації сільського господарства.
Про це «Днепру вечернему» повідомив начальник експозиційно-виставкового та видавничого відділу музею Валентин Рибалка.
-Знак виготовлявся із кольорового металу, швидше за все латуні. Він має елепсовидну форму, розміром 3,5Х4 см, вагу близько 7 грамів. В центрі знака зображено тракториста, що веде на тракторі оранку землі. На задньому фоні, в променях сонця, що сходить, видно обриси якоїсь будівлі і, швидше за все, заводські труби. Ця композиція згори й праворуч має обрамлення у вигляді прапора, покритого червоною емаллю, а ліворуч – хлібного колоса. Кріпився знак за допомогою напаяного штифта і гайки-закрутки. На жаль, у знака, що зберігається в музеї емаль і штифт не збереглися. Нагороджували ним учасників колективізації. Скоріше за все, рядових активістів. Час виготовлення цієї нагороди достеменно не встановлено На деяких інформаційних ресурсах цей знак датують 1931 р. оскільки вважають, що трактор зображений на знакові – це перший трактор Харківського тракторного заводу, який зійшов з конвеєра 1 жовтня 1931 р. У такому разі, додаючи час на прийняття рішення про створення подібного знаку, опрацювання та затвердження ескізів тощо – це кінець 1931 – початок 1932 років, - зазначив Валентин Рибалка.

 

IMG_00
Співробітник музею зазначив також, що сама назва знаку - «За суцільну колективізацію та ліквідацію куркуля як кляси» -відсилає нас до постанови Центрального виконавчого комітету і Ради народних комісарів СРСР від 1 лютого 1930 р., де говориться про «суцільну колективізацію і ліквідацію куркуля як класу». Отже знак створювався не раніше зими 1930 р.
Але в будь-якому випадку, раніше, чи пізніше 1931 р. заохочували сільських активістів цим знаком, – це свічення злочинів кремлівського режиму. А за кожним таким нагородженням – людські страждання, сльози, кров.

Метки: Музей спротиву Голодомору, унікальний знак