У Дніпрі за зверненням містян проводять моніторинг повітря з використанням найбільш сучасної лабораторії в Україні

У Дніпрі протягом останнього року за зверненнями громадян ведеться активна робота з екологічного моніторингу повітря. Зазначимо, що дослідження такого масштабу не проводяться в інших містах України.

IMG_0036

«Наше місто змінюється щодня. Разом з цим змінюється і вплив на навколишнє середовище. Досі не стартувала програма державного моніторингу атмосферного повітря. Проте, міський голова Дніпра Борис Філатов ініціював проєкт, який профінансований з муніципального бюджету, по виміру атмосферного повітря. Найбільше досліджень проводиться у районі житлової забудови на межі санітарно-захисної зони промислових підприємств. Сподіваємося, що новообрана міська влада продовжуватиме реалізацію таких проєктів», - розповів заступник директора департаменту — начальник управління охорони навколишнього середовища департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради Ярослав Крисько.

IMG_0003

Центр екологічного моніторингу провів лабораторний контроль вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі промислової зони. Пересувна станція протягом дня робить заміри по 22 показниках за адресою: вулиця Воронезька, 2 біля двох підприємств харчової промисловості. Причиною стало звернення мешканців до Дніпровської міської ради зі скаргами на задимлення атмосферного повітря прилеглими промисловими підприємствами.

«Зараз ми вимірюємо стан атмосферного повітря. І ті граничні допустимі концентрації перевищення, які ми фіксуємо, одразу віддзеркалюються в онлайн режимі й на держборді, які стежать за цією станцією. Раніше ми робили вимірювання біля Металургійного заводу та Придніпровської ТЕС, де поряд з ними спостерігалося перевищення. По закінченні проєкту вже у кінці року буде надано аналітичний огляд за результатами дослідження. Така ініціатива Дніпровської міської ради унікальна і корисна. Це конкретні відповіді на запити громадян – це не просто загальні роздуми про навколишнє середовище, а конкретні дані, надані найбільшою сучасною сертифікованою лабораторією в Україні. Те обладнання, яке використовується для дослідження, відповідає і нормам Українського законодавства, і Європейській директиві, яка стосується вимірювання атмосферного повітря», - зазначив засновник Центру екологічного моніторингу Павло Хазан.

IMG_0005

Кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища НТУ «Дніпровська політехніка» Юрій Бучавий зазначив, що важливо запроваджувати ефективну систему моніторингу атмосферного повітря і контролювати рівень забруднення.

«Декілька років тому наша кафедра залучалася до участі в проєкті з розбудови системи моніторингу на замовлення Дніпровської міської ради. Ми аналізували обсяги надходження забруднюючих речовин до атмосфери, а також розробили геолокації для розміщення постів для більш ефективної роботи. Виявилося, що таких точок необхідно кілька десятків. Ми стикнулися з тим, що усю територію стаціонарними пунктами спостереження охопити неможливо, і компромісним варіантом є використання пересувної станції. Така система дозволить ефективно проводити аналіз пріоритетних забруднюючих речовин і розраховувати індекси небезпеки для здоров’я населення», - розповів Юрій Бучавий.

IMG_0030

На сьогодні у міської влади є позитивний досвід розв'язання проблеми забруднення атмосферного повітря. Зазначимо, що це відбувається в умовах відсутності повноважень органів місцевого самоврядування на здійснення контролю за дотриманням природоохоронного законодавства. Проте, міський голова Борис Філатов знаходить аргументи та підписує меморандуми з підприємствами, що забруднюють атмосферне повітря. Зокрема, вже реалізовано два таких проєкти – меморандум з найбільшим забруднювачем - Придніпровською ТЕС та підприємством «Потоки»: встановлено спеціальні фільтри, завдяки чому значно зменшується вплив на навколишнє середовище.

Метки: моніторинг повітря, экология