У Дніпрі на колишньому Ломівському плацдармі розпочали розкопки для пошуку полеглих солдатів Другої світової війни

Після Другої світової війни на території Дніпра залишилося чимало поодиноких і братських невстановлених поховань. Аби увічнити пам’ять полеглих захисників, їхні останки треба знайти, ідентифікувати та перепоховати.

Нині у АНД районі, на території колишнього Ломівського плацдарму, тривають розкопки. Під час запеклих боїв тут загинуло чимало бійців.

_MG_5700

Керівник пошукової організації «Пошук-Дніпро» Андрій Біжко зауважує: розроблення території колишнього плацдарму розпочали ще 2015 року — від Підгороднянського напрямку. Старту розкопок безпосередньо на місці колишнього плацдарму передували також тривалі пошукові роботи. Нині вдалося знайти останки трьох солдатів, а також деякі їхні речі.

_MG_5699

«Ми проводимо роботи з пошуку саме безвісно зниклих воїнів. Тих, хто загинув в бою і кого на той час не змогли витягти з поля бою. Наші пошукові роботи базуються на міжнародних принципах. Як це робить Червоний Хрест на територіях минулих бойових дій. Є методика – з археологією, пошуковою діяльністю. Якщо є ідентифікатори, що вказують на особу загиблого, їх передають до державних служб (криміналістичних лабораторій)», — розповів Андрій Біжко.

_MG_5729

Найімовірніше, більшість тих, хто загинув тут у 1941 році, були добровольцями та тими, кого призвали з території всієї України та Дніпропетровської області зокрема. Пошуковці зауважують, що співпрацюють також із місцевими мешканцями, адже тут досі мешкають ті, чиє дитинство припало на події Другої світової.

_MG_5760

«На цих територіях розташовані не лише останки, а й снаряди. Тому ці місця потребують обережного дослідження спеціалістами. Тут немає того, що цікавить «чорних» археологів. Тут можна знайти безпосередньо свідчення війни. Ці розкопки дуже важливі», – повідомила Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини ДМР.

Мер Дніпра Борис Філатов подякував пошуковикам за їхню роботу. Нині також розглядають ідею створення меморіального кладовища на території АНД району, де поховають віднайдені останки захисників.

_MG_5861

«До того моменту, поки останній солдат не віднайде спокою, війна триватиме. АНД район дійсно важливий в цьому питанні, адже ледь не в кожному дворі тут є своя окрема історія. Люди зберігають ці історії. Під час інтенсивних бойових дій, що відбувалися тут, багато наших бійців не були перепоховані. Вони були або прикопані в городах, або деінде — без військових почестей. Ми маємо інформацію про ймовірні місця поховань. Пошуки триватимуть», – сказав Борис Філатов.

_MG_5765