Чверть століття тому – 28 березня 1999 року з плавучою платформи Одісей у Тихому океані стартовала ракета «Зенит-3SL», яка була розроблена у КБ «Південному» та виготовлена на Південмаші.
Так розпочався проєкт «Морський старт», в який крім дніпровських ракетобудівників входила корпорація Боинг та російська Енергія.
Ракета-носій «Зеніт-3SL» була спеціально розроблена для проєкту «Морський старт». Її було створено на базі двоступеневої флагманської РН «Зеніт-2». Основними перевагами «Зеніт-3SL» є здійснення повністю автоматичної, без участі людей, підготовки до пуску, універсальність комплексу, екологічна чистота ракети-носія, яка виключала забруднення навколишнього середовища.
Всього до 2014 року було здійснено 36 пусків, з них тільки 3 завершилися аварією. Що є унікальним показником для ракетобудування.
Проте проєкт виявився комерційно невдалим і оголосив про своє банкрутство. Пізніше права на нього та платформу купила російська приватна компанія, навіть заказала Южмашу ракети. Потім відмовилася, але сама нічого зробити не змогла.
Тож проєкт «помер».
А тим часом з 2019 року Китай успішно виконує запуски ракет з плавучих платформ.
Метки: КБЮ, Морской старт, Морський старт