Столица циклетов: в старину в нашем городе активно развивалось велосипедное движение

В конце XIX - начале ХХ века в Екатеринославе одним из самым популярных среди горожан видом транспорта был велосипед или циклет, как в те далекие времена его называли «продвинутые» горожане.

Впоследствии в городе возникает Екатеринославское общество циклистов. Стоит отметить, что данная общественная организация в соответствии с законодательной базы Российской империи имела свой устав, регламентирующий организационные основы и магистральные направления ее деятельности. Об этом сообщается в группе «Музей історії Дніпра» в Фейсбуке.

- Головою нового міського товариства велосипедистів був обраний відомий в місті підприємець, меценат, представник менонітської громади Катеринослава Я.Г. Гезе, який доклав чимало зусиль щодо створення нової громадської організації любителів велосипедів, - отмечается в сообщении. - Зокрема, за ініціативи голови для членів товариства була розроблена спеціальна форма з емблемою товариства, яка була затверджена катеринославським віце-губернатором в липні 1893 року. Посаду віце-голови товариства обіймав К.Ф. Володкевіч, розпорядника – А.Ф. Кащенко, господарською частиною товариства велосипедистів завідував І.Л. Кузьменко. Його помічником був Ф.Ф. Овсянніков. Обов’язки скарбника організації досить довгий час виконував Г.Г. Гезе (молодший). Секретарем організації був Г.А. Майорський.

Влітку 1984 року поблизу з Пожежною частиною №2 був збудований міський трек та урочисто відкритий циклодром.
Активна діяльність товариства зумовила й появу серед його членів професійних спортсменів, які почали брати участь в регіональних та загальноросійських змаганнях з велоспорту. Зокрема, в 1895 році переможцем престижних велоперегонів в Одесі став катеринославський велогонщик В. Котонін. Згодом представники Катеринославського велосипедного товариства брали участь в регіональних змагання в луганську та всеросійських велоперегонах в Москві.

Рішенням влади міста були встановлені вікові критерії для їзди на велосипеди. Зокрема, пересуватися велосипедом мали право особи, які досягли 10 річного віку. Крім того, водій велосипеда повинен був пройти відповідне випробування щодо вільного кермування транспортним засобом. Кожен катеринославський велосипедист отримував від міської управи після проходження випробування посвідчення та спеціальний номерний знак, який кріпився позаду сідла.

Велосипедист у відповідності до чинних правил повинен був їхати з правового боку дороги поближче до тротуару. У відповідності до чинних правил об’їзд пішоходів, гужового транспорту та автомобілів здійснювався велосипедистом з лівого боку. Під час об’їзду велосипедист повинен був в обов’язковому порядку подавати сигнал дзвоником, попереджаючи учасника руху про небезпеку наїзду.

Своєю постановою міська влада заборонила рух велосипедом в місцях масового скупчення людей: базарах та ринках, поблизу пристані та церков під час свят. Місце для їзди велосипедистів в місті Катеринославі за визначенням міських депутатів було виключно проїзна частина вулиці. На підставі постанови Катеринославської міської думи велосипедистам було суворо заборонено пересуватися по тротуарам, пішохідним доріжкам, бульварам, скверам та садам міста, створюючи небезпеку для пішоходів.
Катеринославське велосипедне товариства відіграло вагому роль в пропаганді здорового способу життя та велоспорту зокрема, заклало підвалини для подальшого динамічного розвитку даного виду спорту та популяризації велосипеду як транспортного засобу.

Матеріали підготував: к.і.н., старший науковий співробітник Музею історії Дніпра Ю.В. Берестень

вело

Метки: велосипед, Екатеринослав