100 років тому, 7 лютого 1925 року, у Кам’янському народився Микола Петрович Брусєнцов – творець єдиного у світі трійкового комп’ютера “Сетунь». Про це нагадали у ФБ групі ALTERKAM.
Він був старшим з трьох хлопчиків у родині. Батько працював техніком на коксохімічному заводі, а мама вихователькою у дитячому садку. Під час Другої Світової сім’я евакуювалася в Оренбург. Звідти Миколу і призвали до армії. Після закінчення війни він повернувся у рідне місто, де закінчив 10-й клас школи. Потім навчався у Московському енергетичному інституті і працював у проблемній лабораторії зі створення ЕОМ.
Саме там і народився комп’ютер із трійковою логікою (на відміну від двійкової у всіх сучасних). Стояла задача створення компактної ЕОМ, тому ідею використання громіздких електронних ламп відкинули. Взялися створювати обчислювальні потужності з використання феритових осердях і діодах, які можна було легко дістати. Існуючі на той час розробки були недосконалі та засекречені. Проте Миколу допустили до секретних розробок. Роздуми про те, як усунути численні проблеми цієї машини, несподівано привели його до думки про використання трійкової системи числення, оскільки виявилося, що магнітні елементи досить зручні для побудови саме трійкових цифрових пристроїв. Так у 1958 році народилася перша у світі трійкова ЕОМ «Сетунь». Вона виявилася вдалою для вирішення специфічних задач. На «Сетуні» вирішувалися завдання математичного моделювання у фізиці та хімії, задачі оптимізації управління виробництвом, короткострокових прогнозів погоди, конструкторських розрахунків, комп’ютерного навчання, обробки експериментальних даних.