Ровно 125 лет назад -3 марта 1896 года на Екатеринославщине родился знаменитый оперный певец Иван Сергеевич Паторжинский.
О знаком событии на своей фб-странице напомнила наша коллега Валентина Орлова.
«Він міг стати священником (закінчив Катеринославську духовну семінарію), або ж каліграфом (працював певний час писарем у банку), проте усі ці заняття були тимчасовими! Мріяв-бо про зовсім інше:
співи та сцену!
"Диво-бас української опери", як називали Івана
Сергійовича Паторжинського в час розквіту його творчості, мав м'який особливий тембр, що причаровував та запам'ятовувався відразу! Як і увесь вокальний репертуар артиста , що був просто-таки неосяжним- від оперних партій до героїчних, жартівливих, бурлацьких та чумацьких пісень! І завжди це були образи, що яскраво,самобутньо передавали втілений характер, особливо ж народний український!
Іван Сергійович народився на Катеринославщині рівно 125 років тому -3 березня 1896 року .
Йому виповнилося лишень 15, коли професорка Катеринославської консерваторії Зінаїда Малютіна , почувши його голос, була вражена природним обдаруванням юнака.Відразу запропонувала безоплатні заняття з вокалу.
Юним закохався у дівчину Марфу, чекаючи,поки вона "підросте" до 18 років,і тут же одружився! (Навіть консерваторія чекала! Разом прожили усе життя.)
Отже, консерваторію у Катеринославі він закінчив із відзнакою, арія Мефістофеля з "Фауста" та Мельника з "Русалки" , які блискуче Паторжинський виконав на випускному іспиті, справили неабияке враження, і молодого співака запросили до Київської опери. Проте тоді він відмовився, розпочавши свою діяльність у рідному місті, зокрема, керував хором імені М.Лисенка, співав у камерному квартеті.
Але розвиток далі був необхідний,мов свіже весняне повітря!
Тож потім були Одеса, Харків і Київ!
На оперні вистави за участю Івана Паторжинського, в репертуарі якого було понад 30 партій, приходили прихильники скрізь, лишень почувши про його приїзд - від Києва до Криму! А ще
слухачів-глядачів приваблював дует Івана Паторжинського та Марії Литвиненко-Вольгемут (бравіссімо!), який тривав 30 років! Пригадайте неперевершений легендарний дует Одарки і Карася з опери Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм"!
Гастролі у європейських країнах , Канаді, США, і скрізь - зачарування голосом та артистизмом українського співака!
За майстерне втілення образу Тараса Бульби в однойменній опері Миколи Лисенка наш земляк отримав Державну премію.
Іван Сергійович Паторжинський мав звання народного артиста України та СРСР, упродовж 16 років як професор Київської консерваторії виховав чимало відомих вокалістів,у цьому колі Дмитро Гнатюк,Андрій Кікоть, Михайло Кречко...
У меломанів,певно,як раритет, зберігаються платівки із оперними та камерними творами у їх довершеному виконанні
Іваном Сергійовичем Паторжинським.
У чисельних гастролях Україною любив
Іван Семенович бувати у місті своєї юності - теперішньому Дніпрі, який завжди зустрічав його вдячною публікою та приваблював ще й широчінню ріки ,де хотілося посидіти у тиші на її березі ( риболовля була хоббі Івана Сергійовича).
Останній концерт, у якому брав участь Іван Паторжинський , теж був аншлаговий, транслювався по радіо, - 21 травня 1959 року.
А 22 лютого 1960-го року видатного співака не стало...
У Дніпрі, як і у Києві, є вулиці, названі на честь "диво-басу української опери".
Голос Івана Паторжинського має дивовижну притягальну силу і нині, крізь десятиліття...», - отмечается в сообщении.