125 лет великому земляку Паторжинскому: диво-бас украинской оперы

Ровно 125 лет назад -3 марта 1896 года на Екатеринославщине родился знаменитый оперный певец Иван Сергеевич Паторжинский.
О знаком событии на своей фб-странице напомнила наша коллега Валентина Орлова.
«Він міг стати священником (закінчив Катеринославську духовну семінарію), або ж каліграфом (працював певний час писарем у банку), проте усі ці заняття були тимчасовими! Мріяв-бо про зовсім інше:
співи та сцену!

патор_4
"Диво-бас української опери", як називали Івана
Сергійовича Паторжинського в час розквіту його творчості, мав м'який особливий тембр, що причаровував та запам'ятовувався відразу! Як і увесь вокальний репертуар артиста , що був просто-таки неосяжним- від оперних партій до героїчних, жартівливих, бурлацьких та чумацьких пісень! І завжди це були образи, що яскраво,самобутньо передавали втілений характер, особливо ж народний український!
Іван Сергійович народився на Катеринославщині рівно 125 років тому -3 березня 1896 року .
Йому виповнилося лишень 15, коли професорка Катеринославської консерваторії Зінаїда Малютіна , почувши його голос, була вражена природним обдаруванням юнака.Відразу запропонувала безоплатні заняття з вокалу.
Юним закохався у дівчину Марфу, чекаючи,поки вона "підросте" до 18 років,і тут же одружився! (Навіть консерваторія чекала! Разом прожили усе життя.)

патор
Отже, консерваторію у Катеринославі він закінчив із відзнакою, арія Мефістофеля з "Фауста" та Мельника з "Русалки" , які блискуче Паторжинський виконав на випускному іспиті, справили неабияке враження, і молодого співака запросили до Київської опери. Проте тоді він відмовився, розпочавши свою діяльність у рідному місті, зокрема, керував хором імені М.Лисенка, співав у камерному квартеті.
Але розвиток далі був необхідний,мов свіже весняне повітря!
Тож потім були Одеса, Харків і Київ!
На оперні вистави за участю Івана Паторжинського, в репертуарі якого було понад 30 партій, приходили прихильники скрізь, лишень почувши про його приїзд - від Києва до Криму! А ще
слухачів-глядачів приваблював дует Івана Паторжинського та Марії Литвиненко-Вольгемут (бравіссімо!), який тривав 30 років! Пригадайте неперевершений легендарний дует Одарки і Карася з опери Семена Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм"!
Гастролі у європейських країнах , Канаді, США, і скрізь - зачарування голосом та артистизмом українського співака!
За майстерне втілення образу Тараса Бульби в однойменній опері Миколи Лисенка наш земляк отримав Державну премію.

патор_3
Іван Сергійович Паторжинський мав звання народного артиста України та СРСР, упродовж 16 років як професор Київської консерваторії виховав чимало відомих вокалістів,у цьому колі Дмитро Гнатюк,Андрій Кікоть, Михайло Кречко...
У меломанів,певно,як раритет, зберігаються платівки із оперними та камерними творами у їх довершеному виконанні
Іваном Сергійовичем Паторжинським.
У чисельних гастролях Україною любив
Іван Семенович бувати у місті своєї юності - теперішньому Дніпрі, який завжди зустрічав його вдячною публікою та приваблював ще й широчінню ріки ,де хотілося посидіти у тиші на її березі ( риболовля була хоббі Івана Сергійовича).
Останній концерт, у якому брав участь Іван Паторжинський , теж був аншлаговий, транслювався по радіо, - 21 травня 1959 року.

патор_2
А 22 лютого 1960-го року видатного співака не стало...
У Дніпрі, як і у Києві, є вулиці, названі на честь "диво-басу української опери".
Голос Івана Паторжинського має дивовижну притягальну силу і нині, крізь десятиліття...», - отмечается в сообщении.

Метки: Иван Сергеевич Паторжинский, оперный певец