Рейтинги партій – об’єктивна картина чи маніпуляція

Чим менше часу залишається до дня виборів, тим активніше виборця з усіх боків атакують різноманітні соцопитування та партійні рейтинги. Причому цифри в них різняться від простої статистичної похибки до діаметрально протилежних показників. Так що ж таке передвиборчі рейтинги – об’єктивний аналіз електоральних вподобань чи відверте маніпулювання виборцями?

Станіслав Жолудєв, голова правління всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України»

Станіслав Жолудєв, голова правління всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України»

«Проведення опитувань прихильності виборців — цілком нормальна практика, що дозволяє стежити за перебігом кампаній та зміною настроїв електорату, — коментує питання Станіслав Жолудєв, голова правління всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України». — І є цілком прийнятним, коли результати соцопитувань оприлюднюють таки поважні організації як соціологічна група «Рейтинг», Центр соціальних та маркетингових досліджень SOCIS, Український центр економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова, що є ключовими представниками дослідницької спільноти. Але коли опитування проводять невеличкі компанії, здебільше регіонального значення, їх результати можуть бути інструментом маніпуляції громадською думкою, адже складно перевірити якість та коректність проведених досліджень».

Часто за першою позицією у політичному рейтингу можна визначити, хто саме є замовником передвиборчого опитування.

рис.1


рис.2

«З боку закону не заперечується публікація будь-яких досліджень компаній, що мають юридичний дозвіл для такої діяльності, але ж повторюсь, споживач такої інформації не застрахований від маніпуляцій», — стверджує Станіслав Жолудєв.

Про спроби маніпуляцій із рейтингами з боку опонентів відзначають у штабах провідних політичних сил. Своїми спостереженнями поділився керівник передвиборчого штабу ПП «Європейська солідарність» у Дніпропетровській області Максим Курячий: «Як кандидат в депутати я їжджу по районах та спілкуюсь з виборцями, постійно отримую від них зворотний зв’язок. І це найкращий моніторинг суспільної думки, який чітко показує, що штучне заниження рейтингу «ЄС» певними нечистоплотними соціологічними групами є простою маніпуляцією, а ніяк не дослідженням думки виборця».

Тож, якщо вже орієнтуватися на передвиборчі рейтинги, треба спочатку промоніторити, яка саме компанія проводила дослідження, чи має вона надійну репутацію. Критеріями визначення надійності є, зокрема, досвід та рівень проведених досліджень. Як, наприклад, у соціологічної групи «Рейтинг», що працює з 2008 року та має в своєму портфелі успішно проведені екзіт-поли під час виборів до Верховної Ради 2012-го, 2013-го (повторні) та 2014-го (позачергові) років. Ця група опублікувала результати моніторингу електоральних уподобань тих, хто станом на першу половину жовтня вже визначився з вибором. Так, за дослідженнями «Рейтингу», на місцевих виборах-2020 п’ятивідсодковий бар’єр по всій Україні долають п’ять партій: «Слуга Народу» — 17,2 %, «Опозиційна платформа — За життя» —12,6 %, «Європейська Солідарність» — 11,7 %, «Батьківщина» — 7,5% та «За майбутнє» — 7,2%.

рис.3

При цьому соціологи відзначають стале зростання відсотків в усіх прохідних партіях, окрім пропрезидентської.

Як зазначають політичні експерти, завадити рейтинговому падінню не змогло ані впровадження нової виборчої системи, ані вигадане президентом в спробі мобілізувати свій електорат неврегульоване законом опитування. Останнє, до речі, навпаки ще й відкусило у «Слуг» певну кількість відсотків.

«Зелена влада вкрала у людей право обирати конкретного депутата, — наголошує кандидат в депутати Дніпропетровської обласної ради від «ЄС» Максим Курячий. — Очевидно, що монобільшості вже просто нікого запропонувати до місцевих рад, тому вони вирішили сховатися за списками. Але вони не врахували зростання усвідомленості українського виборця, право якого на вибір, позбавлений впливу будь-яких маніпуляцій, ми маємо відстоювати».

На такому підході до політичного вибору громадян наголошує і голова правління всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Станіслав Жолудєв. За словами експерта, згідно з існуючим законодавством, з 22 жовтня і до дня голосування 25-го жовтня публікація будь-яких результатів соціологічних опитувань заборонена. «Ця міра захищає виборця від стороннього впливу і дозволяє йому сформувати власну думку щодо своїх політичних вподобань», — зазначає Станіслав Жолудєв.

Слід зазначити, що рейтинговий розклад в регіонах може дещо відрізнятися від загальнонаціонального за рахунок місцевих політичних сил.
Так, політичний експерт Яніна Соколовська, посилаючись на показники закритої соціології, стверджує, що в Дніпрі п’ятивідсотковий прохідний бар’єр долають «Пропозиція», ОПЗЖ, «Європейська Солідарність», «Слуга Народу», «Блок Вілкула «Українська перспектива» та «Громадська сила».
При цьому в Дніпрі відсотки «ЄС» та «Слуги Народу» майже не відрізняються від загальнонаціональних — 10,1 та 17,9 відповідно, тоді як ОПЗЖ в регіоні має вищий рейтинг — 16,7 %. Ще дві партії з загальноукраїнської першої п’ятірки — «Батьківщина» та «За майбутнє» — в Дніпрі за тиждень до виборів мають рейтинги лише 2,2 % та 0,8 % відповідно.

Метки: віборі, рейтинг