После запуска спутника «Сич-2-30» продолжительное время не удавалось установить с ним устойчивую связь. Сообщение КБ «Южного» о нештатном положении спутника на орбите вызвало множество комментариев. В связи с эти днепровские конструкторы опубликовали разъяснение об особенностях создания и запуска космического аппарата «Сич-2-30».
В нем, в частности, поясняется почему не был заключен прямой контракт с компанией SpaceX, а также особенностях групповой пусковой миссии (в этот раз на орбиту было выведено 105 КА).
1. «Січ-2-1» («Січ-2-30») - це суттєво модернізований апарат. Майже всі бортові системи «Січ-2-1» («Січ-2-30») є новими розробками з використанням сучасного комплектування від провідних виробників супутникових компонентів.
2. Практикою компанії SpaceX зі здійснення групових пускових місій на сонячно-синхронні орбіти є укладення контрактів виключно з агрегаторами райдшерінга (про що компанія SpaceX повідомила ДП «КБ «Південне» в березні 2021 року), які не є «посередниками», а надають цілий ряд обов’язкових для здійснення запуску послуг і комплект матеріальної частини (зокрема сертифіковані системи відокремлення). Саме тому ДП «КБ «Південне» прямий контракт з компанією SpaceX не укладало.
Крім того, жоден зі 105 космічних апаратів, виведених 13.01.2022 року в ході місії Transporter 3, не був запущений за прямим контрактом з власником космічного апарата. Станом на травень 2021року компанія ISILaunch стала єдиною, хто був здатен забезпечити запуск «Січ-2-1» («Січ-2-30») у задекларовані строки та в рамках визначеного бюджету.
3. Згадувана у ЗМІ «пільгова вартість» пуску від SpaceX в 1 млн доларів включала в себе лише вартість об’єму під обтічником та ваги корисного навантаження (без систем відокремлення, без систем енергозабезпечення, без вартості послуг, пов’язаних з оформленням імпорту, розмитненням і т. ін.).
Тому твердження, що супутник можна було запустити у повній комплектації за 1 млн доларів - не відповідає дійсності.
4. Щодо можливості використання адаптера розроблення ДП «КБ «Південне» – тривалість процедур, пов’язаних із сертифікацією адаптера під вимоги компанії SpaceX та відсутність остаточної впевненості у позитивних результатах сертифікації виявилися неприйнятними з точки зору строків та бюджету забезпечення запуску.
5. Додатково інформуємо, що льотні випробування космічного апарата «Січ-2-1» («Січ-2-30») поновлено.
Метки: КБ «Южное», СІЧ-2-30