Новомосковский Свято-Троицкий собор празднует свое 245-летие

Визитная карточка Новомосковска - Свято-Троицкий собор отметил свой 245-й день рождения.

Православный храм представляет собой уникальное деревянное сооружение, построенное без единого железного гвоздя, и является
памятником украинского барокко XVIII столетия.

default

Здание стоит на высоком кирпичном фундаменте, а его стены переходят прямо в башни-купола в 4-х ярусах, по три в линию, три ряда. Они связаны между собой так, что каждый служит опорой для соседних на основе равновесия, создав гармонию и красоту со всех сторон. Внутри здание храма ещё красивее, имеет праздничный вид.
Уникальность архитектурной идеи состоит в расположении 9 башен-куполов. При осмотре собора с любой возможной точки (без учёта возможности осмотра с воздуха) видимыми остаются лишь 8 башен.

Интересную историю древнего собора рассказал сайт nmsk.dp.ua

- 1 квітня 1775 року Митрополит Київський та Галицький Гавриїл видав грамоту-дозвіл на зведення у містечку Новоселиці нового трьохпрестольного храму, а 2 червня відбулось освячення місця та закладено церкву. Усім добре відомо, що архітектором собору був майстер із Слобожанщини Яким Погрібняк, але є один цікавий факт, який став відомий лише у 2016 році, коли мені пощастило відшукати старовинну копію грамоти Митрополита Гавриїла на закладку собору. Будівництво нової трьохпрестольної Свято-Троїцької церкви у містечку Новоселиці розпочалось саме з ініціативи останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського, який, як відомо, за своє життя збудував багато храмів на теренах Вольностей Запорозьких. Але це була його остання церква. Він дав початок її будівництву, але не зміг побачити його завершення. У тому ж червні 1775 року, за наказом імператриці Катерини ІІ, Січ була захоплена російськими військами під командуванням генерал-поручика Петра Текелії. Кошовий отаман Петро Калнишевський буде ув’язнений та висланий до Соловецького монастиря, звідки вже ніколи не повернеться на Батьківщину. Останній храм останнього кошового Запорозької Січі буде зведений і завершений у 1778 році, - пишут авторы.

Пусть величественный собор процветает во все века!

Метки: Новомосковск, Свято-Троицкий собор, храм, юбилей