Не наодинці з бідою. Куди звертатися у випадку домашнього насилля

СПЕЦПРОЄКТ

Кожна людина заслуговує життя, в якому немає місця насильству. На жаль, в сучасному суспільстві досить гострою та актуальною постає ця проблема. Розповідаємо, яку підтримку можуть отримати дніпряни, що постраждали від домашнього насилля.

Відомо, що протягом 2020 року в Україні спостерігалося зростання звернень щодо домашнього насильства. Експерти повідомляють, що кількість випадків домашнього насильства суттєво зросла від початку пандемії. Згідно з даними Міністерства соціальної політики, кожна п’ята жінка в Україні зіткнулася з тією чи іншою формою насильства. Страждають від цього і чоловіки. Втім, 90% постраждалих від насильства – саме жінки.

Untitled-1fgffgf

Допомога містам

Із метою врегулювання цієї проблеми, в Україні стартував проєкт «Міста, вільні від домашнього насильства», який реалізує Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні за підтримки уряду Великої Британії.

Координатор проєкту Костянтин Бойчук розповів нашому медіа, що його призначення – комплексно допомогти містам розбудувати місцеві системи запобігання і протидії домашньому насильству.

Був проведений відбір міст, які найбільш активні і зацікавлені у захисті своїх мешканців від домашнього насильства. У підсумку, партнерами проєкту стали 15 великих міст, серед яких і наше м. Дніпро.

– Нині Дніпровська міська рада відповідальна за те, щоб надати допомогу всім постраждалим від домашнього насильства. А ми, як міжнародна організація, допомагаємо в цьому, маючи певний досвід і знання. Ми зацікавлені в тому, щоб люди почали звертатись по допомогу та щоб у суспільстві зменшувалося толерування насильству, – відзначив регіональний координатор Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні Костянтин Бойчук.

Дніпро, вільне від домашнього насильства

Проблема домашнього насильства є актуальною для усіх великих міст. Але поговоримо сьогодні саме про Дніпро. Адже, в нашому місті вже є багато успішних прикладів роботи в цьому напрямку та відповідні сервіси.

Untitled-123344

Про успіхи нашого міста у подоланні проблеми домашнього насильства ми поспілкувалися з консультанткою в Дніпрі з питань гендерно зумовленого та домашнього насильства Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, головою громадської організації «Пані Патронеса» Ганною Карпеченковою.

– Дніпро – місто мільйонник, де фіксується велика кількість звернень щодо випадків домашнього насильства. Ця проблема дуже актуальна, і зараз вона ще більше активізувалася у зв’язку з карантинними обмеженнями, – розповідає Ганна. – Звернень щодо домашнього насильства в Дніпрі за місяць надходить більше однієї тисячі: їх отримує поліція, соціальні служби, медики і навіть вчителі в школах. Тому місцева влада повинна діяти. А в деяких випадках потрібно реагувати майже миттєво. При Дніпровській міській раді є спеціалізований консультативний орган, який має назву Координаційна Рада з питань сімейної і гендерної політики та протидії торгівлі людьми, який займається цим питанням. За 2020 рік в Дніпрі на лінію «102» надійшло 19 198 викликів з приводу домашнього насильства, поліцією складений 2 041 адміністративний протокол, винесено 1 954 термінових заборонних приписів, передано до суду 27 кримінальних справ.

– Ганно, дайте інструкцію до дії дніпрянам, постраждалим від домашнього насильства. Які повинні бути їх перші кроки?

– Треба зазначити, що домашнє насильство буває фізичне, економічне та сексуальне, всі вони супроводжуються психологічним насильством. За статистикою частіше ми бачимо зареєстровані звернення з приводу фізичного насильства, коли існує загроза для життя або здоров’я жінки.

Звичайно, по-перше, необхідно звертатися до поліції, щоб зафіксувати факт домашнього насильства. У Дніпрі функціонує два спеціалізовані екіпажі поліції, які реагують виключно на такі випадки. Тому треба зазначити диспетчеру, що виклик саме з приводу домашнього насильства.

У поліції є повноваження по винесенню термінового заборонного припису. Іноді цього документу достатньо для того, щоб загроза життю жінки минула, бо за порушення цих умов кривдник нестиме адміністративну відповідальність, а при систематичному порушенні, навіть кримінальну.

Якщо кривдник є алко- або наркозалежним, має психічне захворювання, в таких випадках поліцейські запропонують постраждалій жінці з дітьми проїхати з ними в небезпечне місце, наприклад, в притулок.

Порятунок є!

Також Ганна розповіла, до яких установ ще можна звернутися в Дніпрі постраждалим від домашнього насильства та надала важливі контакти допомоги.

dedcdf

«Мамине щастя»

1. Притулок для постраждалих жінок з дітьми КЗ «Центр підтримки дітей і сімей Мамине щастя» Дніпровської міської ради (за підтримки в рамках програми UNFPA Україна). Тут можуть поселитися, отримати соціальний супровід та психологічну допомогу жінки з однією дитиною і більше.

Він розрахований максимум на 40 місць або на 13 сімей. Для перебування там треба пройти мінімальне медичне обстеження.

150487326_501596904575227_1212667344392711021_n

Згідно з законодавством, в притулок жінка може бути поміщена на три місяці. Але якщо вона потребує більшого часу проживання, то комісія приймає рішення про продовження терміну перебування. Адреса притулку засекречена.

Звернутися до центру «Мамине щастя» можна за телефоном: 0990239785

151210547_447705559827993_2898234846465906121_n

Порятунок для жінок без дітей

Зовсім скоро, 1 квітня, відкриється друге відділення центру «Мамине щастя» міської ради для поселення постраждалих жінок без дітей, в тому числі постраждалих похилого віку. Одночасно тут зможуть перебувати до 10 осіб. У відділенні є дві кімнати, санвузол із пральною машиною, кухня з необхідною технікою, а також їдальня.

Безпека – у пріоритеті: засекречена адреса, цілодобово працюватиме адміністратор, який матиме тривожну кнопку для виклику охорони.

Жінки, які постраждали від домашнього насильства, зможуть перебувати у відділенні від 3 до 6 місяців. У цей час з ними працюватимуть психологи. Також їм допомагатимуть із оформленням документів, якщо якісь були втрачені.

Мобільна бригада

Якщо жінка свідомо не хоче викликати поліцію, то вона може звернутися до центрів та установ, які надають соціально-психологічну допомогу. Наприклад, є в Дніпрі Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства (функціонує також за кошти міського бюджету).

Туди можна зателефонувати, навідатись самостійно, або попросити працівників приїхати до вас. Через цю установу можна отримати кризову консультацію психолога, соціального працівника та за допомогою бригади переміститися у притулок.

До Мобільної бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства можна звернутися за наступною адресою та телефоном: м. Дніпро, вулиця Новосільна, 17; (056)785-73-60

«Рукавичка»

Також постраждалих приймає до себе соціальний будинок «Рукавичка» (смт. Орлівщина) – притулок для жінок з дітьми, де забезпечується безпечне поселення постраждалим у разі неможливості розмістити їх в комунальні заклади: за відсутності дніпровської реєстрації, документів, відсутності місць у державних закладах та інших обставинах.

Зв’язатися з «Рукавичкою» можна за телефоном: 0996132911

«Пані Патронеса»

У Дніпрі на волонтерських засадах функціонує дієва громадська ініціатива «Пані Патронеса» – це об'єднання 10 недержавних організацій, які надають комплексну допомогу постраждалим від домашнього насильства жінкам і дітям, а також працюють з кривдниками по зміні їхньої поведінки.

Тут можна отримати кризове консультування, соціальний супровід, психологічну та юридичну допомогу.

Голова громадської організації «Пані Патронеса» Ганна Карпеченкова розповіла, що прийняла рішення заснувати її влітку 2020 року, щоб у постраждалих була альтернатива.

– Коли почалися карантинні обмеження, державним установам стало важче надавати послуги. Притулки на якийсь час були закриті. А кількість випадків домашнього насильства навпаки збільшувалась. Тоді волонтери Дніпра вирішили об’єднатися, – розповідає Ганна. – За 2020 рік до громадського об’єднання «Пані Патронеса» надійшло біля 58 звернень.

Випадки були різні, навіть, звернулися два чоловіки.

Одного разу в нас була особливо складна ситуація. Ми допомагали молодій жінці, яка познайомилася з хлопцем з Дніпра та приїхала до нього із Жовтих Вод. Коли почався карантин, парубок почав вживати алкоголь і дуже агресивно до неї ставитись, навіть приковував кайданками. Дівчина втекла від нього тільки завдяки активності громадськості та реагуванню поліції. Вона навіть не могла потрапити до себе додому через те, що на карантині не ходили маршрутки. Дівчина чотири доби прожила у притулку «Рукавичка», поки її батьки знайшли гроші на таксі до Жовтих Вод. До речі, цей випадок став ключовим у прийнятті рішення про відкриття притулку для постраждалих жінок без дітей.

Колись був дуже тяжкий випадок, де новонароджений хлопчик був побитий агресором.

Звертався по допомогу чоловік похилого віку, відносно якого вчиняла економічне та психологічне насильство його співмешканка. Також просив допомоги 19-річний хлопець, який зі своєю матір’ю страждав від фізичного і психологічного насильства з боку батька. А на днях було звернення вже дорослої доньки, яка страждає від дій свого батька.

До «Пані Патронеси» можна звернутися за такою адресою та телефоном: проспект Дмитра Яворницького, 25; 099 6327701

Міська влада, UNFPA Україна і громадські організації злагоджено працюють у Дніпрі для вирішення питань, пов’язаних із домашнім насильством. І тільки так виходить долати складні ситуації та ефективно допомагати постраждалим.

Юлія КЛИМЕНКО

 

Метки: «Пані Патронеса», домашнє насилля, допомога жінкам