На Днепропетровщине обнаружили гончарный центр VI-VIII веков

В последние годы в Днепропетровской области нашли немало интересных исторических объектов, которые, к сожалению, пока, не пользуются спросом у туристов. А зря! В этом уверена член правления ГО «Дивна Україна» Ольга Филь и сообщила в Фейсбуке следующее.

гон

- Хочу розповісти про один. Цей унікальний об’єкт – стародавній гончарний центр, датований вченими 6-8 століттям н.е. і розташований він між містами Дніпро та Запоріжжя в балкі Канцерка.
В балці знаходиться ціла система горнів і на сьогодні досліджено 20 з них. Вони були округлі у плані, діаметром від 1,5 до 2,25 метрів й мали двух-ярусну конструкцію й належали до класу з вертикальним ходом гарячого повітря. Один з досліджених в балці горнів експонується у 1-ому залі Дніпропетровського історичного музею.
Фахівці стверджують, що кожен горн витримував близько 10 виробничих циклів і, відповідно, існував максимум один сезон. Це вказує на ймовірність існування цього центру біля 20 років. Навіть в наші дні, завітавши до балки Канцерки, можна знайти старовинні уламки посуду і можна, навіть, визначити місце, де колись знаходилось штучне озеро, створене для обслуговування гончарного виробництва.
Народ, що жив тут й залишив нам цю пам’ятку – алани. То були часи так званої кочової імперії алан, й швидше за все, вони були напівосілі й осілі нащадки одного з племен Аланії – роксоланів, що у літописах виступають під іменем «яси» або «аси». Алани не були єдиним етнічним й культурним утворенням, а були об'єднанням, що складалось з різних племен.
За припущеннями вчених поселення в балці Канцерка відносилось до другого етапу аланської культури та було розбите хазарами. Після чого алани вступили до алано-болгарського союзного об'єднання, яке сформувалось під егідою Хазарського каганату для контролю за північно-кавказькими ділянками Шовкового шляху.
В поточному 2021 році науковці Дніпропетровського історичного музею планують продовжити дослідження стародавнього гончарного центу і в нас з вами є унікальна можливість бути присутніми при цьому. І не тільки присутніми, а й спробувати себе в якості гончара й відчути енергію місцевої глини.
Отже, мандруйте з «Дивною Україною» - клуб шанувальників історії і подорожей неймовірною Дніпропетровщиною!!!

гон_2 гон_3 гон_4

Метки: гончарный центр