Четвер, 25 квітня 2024 року

На берегах Самары днепровские археологи нашли остатки старинного города

Археологическая экспедиция Днепропетровского Национального исторического музея им. Д. Яворницкого уже несколько недель проводит раскопки поселения конца 18 века, остатки которого обнаружены на окраине поселка Самаровка. Возглавляет экспедицию - Александр Старик, руководитель отдела археологии музея. В группе «Samar.History.» сообщаются интереснейшие подробности этого открытия.

раскоп_2

- У 1776 році Азовський губернатор Василь Чертков за наказом князя Григорія Потьомкіна, особисто об’їжджає береги нижньої течії Самари у пошуках місцевості де розпочнеться будівництво великого міста Катеринослава. Місце було обрано при впадінні річки Кільчень у Самару (зараз це околиця м. Підгороднє). У наступному році був затверджений проект майбутнього міста Катеринослава, розпочалось будівництво та його заселення, зводились адміністративні та житлові будівлі, храми.

У 1782 році у місті налічувалось 2194 людини, в переважній більшості це були вивезені із Криму греки та вірмени. Було зведено 4 церкви: російська, грецька, вірменська та католицька. Також була збудована школа та губернське училище.

раскоп

Але вже скоро стало зрозуміло, що ця місцевість є не придатною для будівництва міста. Це була низовина, яка часто підтоплювалась весняними паводками. У тому ж 1782 році головний катеринославський лікар Шенфогель засвідчив: «по низменному своему положенню вся эта местность вредна для здоровья людей, неудобна и гибельна для экономически-хозяйственного благосостояния обывателей».

Вже з того часу будівництво міста призупинилось і серед населення поповзли чутки про його перенесення. І дійсно у 1786 році за наказом того ж князя Г. Потьомкіна місто Катеринослав було перенесено на правий берег Дніпра у старовинну козацьку слободу Половицю. Сьогодні нам добре відоме це місто під назвою Дніпро.

Але виникло питання, що ж робити з першим Катеринославом, який вже був заселений. І питання вирішили – заснувати на місці першого Катеринослава нове місто Катеринославського намісництва – Новомосковськ. Та все ж, місцевість де стояло місто була настільки непридатною для життя, що з кожним роком місто знелюднювалось, і скоро взагалі стало покинутим.

На прохання генерал-губернатора Катеринославського та Таврійського графа П. Зубова, імператриця Катерина ІІ 26 вересня 1794 року видає указ: «Граф Платон Александрович! По уважению причин, от вас предоставленных, дозволяем вам учинить перевод двух уездных городов Екатеринославского Наместничества Новомосковска и Алексополя, первого в местечко Новоселицу, а последнего в Царицанку с оставлением прежних сих городов названий, и потребную на переселение и устроение Присутственных мест сумму 2. 640 рублей заимствовать из тамошних доходов».

Ось так і вийшло, що віднайдене археологами старовинне місто фактично дало початок сучасному місту Дніпро, а також нову назву козацькій Новоселиці - сучасному Новомосковську.

рас рас_2 раскоп_3

Метки: археологи, Археологическая экспедиция, исторический музей им. Яворницкого, раскопки, Самаровка, старинный город

ПОПУЛЯРНЕ

Архів новин
Апрель 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Мар    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Контакти

Столярова, 1, Дніпро, Україна, 49038

mail@dv-gazeta.info

© Останні новини Дніпра та України за сьогодні. Онлайн трансляції, фото та відео репортажі на сайті Днепр вечерний. Всі права захищені.