Керівник Енергоатома Петро Котін: «Наслідки захоплення ЗАЕС важко передбачити. Потрібне негайне втручання МАГАТЕ та країн – членів ядерного клубу»
Увечері 3 березня 2022 року російські окупанти важкою технікою у складі близько 100 одиниць прорвали блокпост на в'їзді до Енергодару та Запорізької АЕС, увірвалися в місто та почали обстрілювати атомну станцію. Про подальший перебіг подій та стан речей на захопленій російськими військами найбільшої в Європі атомної станції, яка має шість енергоблоків, розповів керівник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.
Незважаючи на відчайдушний опір Нацгвардії, тероборони та жителів Енергодару колона техніки окупантів упритул розстрілювала територію станції, прилеглу інфраструктуру та тренувальний центр, якій зрештою загорівся.
Зафіксовано попадання в перший енергоблок станції, що перебуває в ремонті, та вщент розбито корпус А учбово-тренувального комплексу. Також окупанти поцілили до «брудної есткади». Тривалий час вони не допускали бригади пожежників для гасіння пожежі в тренувальному центрі.
Через високі ризики пошкодження атомних установок другий та третій енергоблоки перевели у безпечний холодний стан. Наразі в роботі залишається четвертий енергоблок, який вночі знаходився на максимальній відстані від зони обстрілу.
До 4:30 адмінкорпус ЗАЕС та прохідна станції обстрілювалися поки не опинилися під контролем загарбників.
Станом на 9:00 4 березня персонал станції був допущений до роботи, однак майже добу працював на майданчику, тож виснажений фізично та морально. Треба щоб на роботу вийшла інша зміна. Керівництво станції перебувало під дулами автоматів, є убиті та поранені.
Пошкоджено естакаду подачі тепла до міста Енергодар у кількох місцях, місто залишається без тепла.
Контроль з боку експлуатуючої організації за ядерною та радіаційною обстановкою на станції відсутній. Однак за останніми даними радіаційний фон на майданчику ЗАЕС був у нормі.
Найбільшою загрозою є ядерний матеріал, який знаходиться у шести ядерних реакторах станції та в пререакторних басейнах витримки. Також у сховищі відпрацьованого палива на майданчику АЕС знаходиться близько 150 контейнерах з відпрацьованим ядерним паливом. Враховуючи, що на такому технічно складному обєкті, як атомна станція знаходяться ядерні терористи, які не вміють безпечно поводитися з ядерним матеріалом, небезпека загрожує не тільки усьому регіону, а й цілому світу.
«Під час Чорнобильської катастрофи вибух стався на одному енергоблоці, на Запорізькій станції їх шість, тож наслідки інтервенції та непрофесійного поводження з реакторними установками будуть в шість разів катастрофічнішими, – сказав керівник Енергоатома, – Ми намагаємось відслідковувати й контролювати ситуацію на ЗАЕС, особливо стосовно експлуатації шести енергоблоків та сховища відпрацьованого ядерного палива. Однак ситуація є вкрай загрозливою й небезпечною. Порушено вимоги ядерної та радіаційної безпеки. Наслідки важко передбачити. Потрібне негайне втручання МАГАТЕ та країн – членів ядерного клубу».
Ситуація потребує негайного реального втручання, вживання найжорсткіших заходів, у тому числі з боку НАТО та країн-власників ядерної зброї.
Метки: война, Запорожская АЭС