20 вересня Канадсько-українському бібліотечному центру Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки виповнилося 20 років.
Завідувачка центром Наталія Біловицька розповіла в цей день дніпрянам історію виникнення Канадсько-українського бібліотечного центру ДОУНБ у Дніпрі.
-Минуло два десятиліття з тих пір, як на ім’я директорки Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки (ДОУНБ) Надії Миколаївни Тітової надійшли листи від Канадського товариства приятелів України (осередок в Торонто) щодо безкоштовного надання літератури від української діаспори в Канаді. Листи та посвідчення про передачу гуманітарної допомоги підписали голова Канадського товариства приятелів України Степан Горлач і голова комітету проекту «Канадсько-український бібліотечний центр» (КУБЦ) Микола Колодка. Згодом в обласну бібліотеку Дніпра надійшов вантаж вагою 4 375 кг, запакований у 175 пачок. У них знаходилися книжки і періодичні видання, зібрані з особистих бібліотек представників української діаспори в Канаді. Це література, видана на Заході протягом XX сторіччя (з 1907 до 1998 р.) здебільшого українською мовою, невелика частина видань – англомовна, - згадує завідувачка.
Наталія розповіла також, що саме дарунок канадської діаспори став основою фонду Канадсько-українського бібліотечного центру ДОУНБ, важливим інформаційним пластом для вивчення справжньої історії України. Таким чином мешканці Дніпропетровщини отримали можливість ознайомитися з раніше закритою для них літературою. Зокрема, це видання, які містять документи про визвольну боротьбу в Україні 1917-1920 років, матеріали про Голодомор, видані тоді, коли в СРСР ця трагедія українського народу замовчувалася та заперечувалася.
Канадське товариство приятелів України працювало над відкриттям мережі бібліотечних центрів з 1993 року. Дніпровський КУБЦ став дев’ятим в Україні. Його відкрили 20 вересня 2000 року. На цій урочистій події були представники Канадського товариства приятелів України Степан Горлач, Ярослав Семчишин, Микола Колодка, Марія Фішер-Слиж.
- Гордістю центру і всієї бібліотеки є такі унікальні книги, як перші видання творів письменників «другої хвилі» української еміграції, що друкувалися у сорокових роках минулого сторіччя у Німеччині, Австрії і Франції, книги з автографами і екслібрисами відомих письменників і діячів української діаспори, періодичні видання, які вже припинили своє існування і є особливо цінними для дослідників літератури та історії. Наприклад, журнал «Український історик» - єдиний український історичний журнал, що видавався поза межами України у 1963-1991 роках (США) - на теренах Дніпропетровської області можна знайти у єдиному примірнику лише у КУБЦ. Також у бібліотечному центрі можна почитати журнали «Сучасність», «Визвольний шлях», «Календар «Слово», альманахи «Новий шлях», «Світло», «Український народний Союз», «Рідна нива», «Голос України», «Пластовий шлях», «Наші дні», - відзначає Наталія Біловицька.
Бібліотека запрошує усіх бажаючих долучитися до знайомства із літературними скарбами КУБЦ ДОУНБ. Центр працює за адресою: проспект Дмитра Яворницького, 18 (другий поверх). Відкрито з 9.00 до 18.00. Вихідні дні п’ятниця і неділя. E-mail:kubc.dounb@gmail.com
Метки: центр ДОУНБ, ювілей