У любимого днепрянами Спасо-Преображенского собора был “брат-близнец”

Оказывается, наш Спасо-Преображенский собор имел "брата-близнеца". Похожий храм находился в городе Кронштадт. Однако, до наших дней он не дожил - был уничтожен в рамках антирелигиозной политики. А его днепровский брат до сих пор принимает прихожан. Историю двух храмов-близнецов рассказали на фейсбук-странице «Файне місто Дніпро»,  показав фото.

-Погляньте на світлини і знайдіть десять відмінностей.
Дійсно, на перший погляд два храми видаються зовсім схожими. І справа не лише в тому, що їх проектував один майстер.
На першій світлині зображений Спасо-Преображенський собор, що був зведений на Соборній горі у Катеринославі. Взагалі, за задумом Г. Потьомкіна, центральний собор міста мав бути пишним і багатим. Історик Д. Яворницький зазначав, що мрією князя було зробити Преображенський собор навіть "на один аршинчик" більший, за собор Св. Петра у Римі. Проте, створений архітектором Клодом Геруа проект виявився занадто дороговартісним, тому не був реалізований. Про масштаби першого закладеного собору може свідчити огорожа храму - начебто встановлена по периметру старого фундаменту.
Друга спроба звести Преображенський собор була успішною. Її здійснив архітектор Андріан Захаров. Цікаво, що за основу він взяв проект іншого свого творіння - Андріївського собору у м. Кронштадт. Можливо, Захаров вважав проект дійсно геніальним і вирішив повторити.

У будь-якому разі, Спасо-Преображенський собор у Дніпрі височіє і нині завдяки історику Дмитру Яворницькому. А храм у Кронштадті був знищений радянською владою у рамках антирелігійної політики. На його місце був встановлений пам'ятник Леніну, - рассказали авторы поста.

Спасо-Преображенский_собор_в_Екатеринославе

Спасо-Преображенский собор в Екатеринославе

Андреевский_собор_в_Кронштадте

Андреевский собор в Кронштадте

Метки: Андреевский собор, Спасо-Преображенский собор