Війна росії проти України спричиняє велику шкоду нашій екології. Саме тому важливо зберігати ті нечисленні оазиси природи, що у нас є. Одним із таких місць є Дніпровсько-Орільський заповідник. Днями в Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Дмитра Яворницького відбулося відкриття виставки, присвяченої життю заповідника, а також проблемам, з якими стикаються природоохоронні організації під час війни.
Виставка створена у співпраці з музейниками, науковцями та працівниками заповідника. На ній представлені унікальні зразки місцевої флори і фауни, а також історичні артефакти.
Один з експонатів виставки — череп кабана – зацікавив відвідувачів через незвичайну історію, пов’язану з ним. Під час роботи в заповіднику одна з співробітниць, проїжджаючи лісовою дорогою, випадково пробила 2 колеса своєї автівки об ікли. На питання працівників СТО -Що сталось? - їй довелось пояснювати, що вона не жартує і причиною дійсно став череп кабана.
-Це може трапитися тільки в заповіднику — жартують науковці.
Ще один цікавий експонат — макет класичної хатки бобра.
-У 24-му році пан Олег Лисов і Служба державної охорони зафіксували унікальне явище для заповідника – це побудова класичної хатки бобра. Це супер для нас новина, тому що до цього бобри вели норний спосіб життя і всі рослинні свої потреби, які вони заготовляли, базувалися саме на березі. Але навесні науковці разом із службою державної охорони зафіксували саме хатку, макет якої представлений так, щоб розуміти, як це виглядає, – розповідає пані Катерина Колесникова, завідувачка освітнього сектору заповідника.
Важливою частиною виставки стали експонати, присвячені викликам, з якими щоденно стикається заповідник: мова йде про браконьєрство та загрозу з боку зграй диких собак. Відвідувачі можуть побачити вилучені знаряддя лову, наприклад, риболовні приладдя та капкан. Вони завдають шкоди тваринам, як у випадку з двома черепахами, які заплутались в риболовній сітці і їх довелось рятувати службі державної охорони.
Варто звернути увагу на експозицію, пов’язану з війною. Поруч з браконьєрським знаряддям бачимо фрагменти ракети та ворожого безпілотника, знайдені на території заповідника.
До речі, четверо з працівників заповідника сьогодні стали на захист нашої країни.
Виставка також представляє багатий пташиний світ нашого краю. На території заповідника наразі зафіксовано 192 види пташок, деякі з них занесені до Червоної книги України. Зокрема, можна побачити унікальні фотографії таких рідкісних птахів, як орлан-білохвіст і чернь білоока.
Директорка заповідника Марія Трифонова підкреслила важливість співпраці з музеєм. Вона відзначила, що це перша така колаборація в історії заповідника, і висловила сподівання, що не остання
-Повномасштабна війна відібрала в нас можливість приймати в стінах заповідника відвідувачів. Я сподіваюся, що це тимчасово, що якнайшвидша перемога дозволить проводити в повному обсязі нашу роботу, яка полягає в екскурсійної діяльності, науковій діяльності, в охороні території і ще багато в чому. Тому в стінах цього затишного павільйону ми можемо якось переміститися в стіни нашого заповідника, який не має ніяких парканів і не має нічого на меті, крім збереження цієї території, - каже вона.
Експозиція викликала значний інтерес серед молоді.
-Мене зацікавила різноманітність птахів у наших краях, – ділиться враженнями Данило Семененко, студент коледжу.
За словами організаторів основний посил виставки – це розуміння, що завдячуючи природним екосистемам, ми отримуємо екологічно чисті природні ресурси.
-Це послуги у вигляді чистої води, повітря, у вигляді певної сировини, в тому числі лікарської. Так, територія заповідника – це не територія, де можна збирати лікарську сировину або якусь інші сировину. Але це, наприклад, внутрішні озера заповідника: туди запливає риба і нереститься, там народжується мальок і потім виходить в русло Дніпра. Це, умовно, фонд тих же лікарських рослин, які потім розсіюються і поширюються, в тому числі і вітром, і тваринами, і розсіваються на прилеглій території. Тобто це фактично оплот природи, який потенційно може бути оплотом відновлення різноманіття постраждалої від війни природи, – розповідає про цінність заповідника Катерина Колесникова.
Виставка триватиме протягом місяця, і організатори закликають всіх, хто цікавиться природою та її збереженням, відвідати її.
Справка ДВ:
Природний заповідник «Дніпровсько-Орільський» був створений в 1990 р. з метою збереження ландшафтного та біотичного різноманіття межиріччя рр. Дніпро-Оріль. Розташований у долині Дніпра і плавнів Протовчі (сучасне русло Орелі).
Єва АВРАМЕНКО