Историки Днепра рассказали об автомобильном движении в Екатеринославе

Многим горожанам наверняка будет интересно узнать эксклюзивные подробности и факты о жизни автомобилистов Екатеринослава. Предлагаем вам экскурс в историю. Как водили авто по екатеринославским улицам наши предки более 120 назад рассказали на фейсбук-странице Музей історії Дніпра.

- Як кермували в Катеринославі автомобілем понад 120 тому.

141384404_430041475087353_3829905121003558686_o

Поява на шляхах міста Катеринослава та губернії на початку ХХ століття нових транспортних засобів – автомобілів - призвела до значного ускладнення характеру дорожнього руху. Автомобільний транспорт своєю появою спричинив істотну дезорганізацію дорожнього руху, оскільки мав значні переваги у швидкості та маневреності у порівнянні з гужовим транспортом та пішоходами, що досить часто призводило до виникнення різноманітних дорожньо-транспортних пригод. Дана обставина змусила місцеві органи влади на законодавчому рівні впорядкувати транспортний рух автомобілів. В першу чергу, місцева влада прагнула здійснити загальний облік нових транспортних засобів та їх власників. У відповідності до правил кожен власник міського автомобіля щороку на підставі особистої заяви отримував від Катеринославської губернської земської управи індивідуальний автомобільний номер та відповідний дозвіл на право кермування транспортним засобом. Згодом, будь-який водій повинен був продемонструвати спеціальному чиновнику губернської земської управи свою вправність з практичного кермування автомобілем, ознайомити з конкретними технічними знаннями з механічного обладнання та устаткування автомобіля.

Право на проїзд дорогами губернії надавалось виключно особам не молодше 21 року. За вимогами чинного на той час законодавства водій повинен бути ввічливим з пасажирами. Будь-яка грубість у спілкуванні з останніми досить суворо каралась. Так, на підставі закону у такого нечемного водія просто відбирався дозвіл на право проїзду на підставі заяви ображених пасажирів.
Автомобіль за тогочасними правилами техніки безпеки повинен був обладнаний спеціальним захистом пасажирів від небезпечної дії механічних пристроїв, які могли їх травмувати.

Платня за провіз пасажирів стягувалась у відповідності до встановлених губернськими земськими зборами фіксованої такси. У разі порушення даного правила водія та власника транспортного засобу позбавляли права на проїзд або відбирали індивідуальний номер.

Рух автомобілем здійснювався по міським та міжміським шосе, ґрунтовим дорогам за умови, коли розміри транспортного засобу не перешкоджали вільному пересуванню кінських екіпажів та пішоходів. Вночі рух автомобіля був можливий лише за умови його освітлення ліхтарями, які спочатку були гасовими, і лише згодом стали електричними.

Стоянка автомобілів для перевезення пасажирів встановлювалась в чітко визначеному місці на підставі відповідного розпорядження катеринославської міської думи. За правилами, стоянка була оснащена спеціальним стендом, на якому вивішувалась об’ява про вартість проїзду та розклад автомобільного руху. Швидкість руху автомобіля по міським дорогам у відповідності до правил не повинна була перевищувати 30 верств на годину.

Жорсткі вимоги висувала адміністрації щодо загального технічного стану автомобіля, який здійснював пасажирські перевезення на теренах міста та губернії. Зокрема, загальна вага автомобіля з вантажем та пасажирами не повинна була перевищувати 250 пудів, колеса повинні були мати ширину 4 ½ дюйми для забезпечення кращого зчеплення з дорожнім полотном.

За правилами обгін на шосе або ґрунтовій дорозі кінних екіпажів здійснювався автомобілем з завчасним поданням сигналу зі звукового ріжка та з подальшим зменшенням швидкості руху виключно по краю дороги.

Нагляд за поточним станом автомобільного руху був покладений на органи місцевого правопорядку – місцеву поліцію, губернських техніків та осіб, які завідували ремонтом дорожнього полотна на теренах міста та губернії. На їх вимогу водії повинні були продемонструвати відповідний дозвіл катеринославської губернської земської управи. У разі порушення чинних правил власник транспортного засобу та водій притягувалися до адміністративної відповідальності, сплачуючи фіксоване стягнення, - поведал старший научный сотрудник Музея истории Днепра Юрий Берестень.

 

 

Метки: автомобили Екатеринослава, Музей истории Днепра