Исполнилось 100 лет кафедре ДНУ, которую создавал Дмитрий Яворницкий

100 лет со дня основания кафедры истории Украины ДНУ имени Олеся Гончара исполнилось 1 января 2021 года. Ее основателем и первым заведующим является выдающийся украинский историк и археолог проф. Д. И. Яворницкий. На странице кафедры в Фейсбуке об этом сообщается следующее.
- Вчений закладав основи історичної україністики в нашому університеті ще з вересня 1918 р., коли почала функціонувати кафедра історії місцевого краю і Запорожжя – безпосередня предтеча кафедри історії України. Нова ж кафедра працювала як структурний підрозділ Катеринославського інституту народної освіти, що став наступником Катеринославського університету. Щоправда, в наступні роки назви кафедри змінювалися. У 1923/24 навчальному році підрозділ здобув назву – кафедра історії України і історії місцевого краю, а в 1924/25 - в межах факультету профосвіти знову функціонувала кафедра історії України. У 1924 р. підрозділ, очолюваний проф. Д. І. Яворницьким, набув статус науково-дослідної кафедри українознавства, яка працювала в структурі Катеринославського (з 1926 р. – Дніпропетровського) історично-археологічного музею з підпорядкуванням ВУАН. У 1930 р. кафедра історії України функціонувала в межах Дніпропетровського інституту соціального виховання, одного з наступників Дніпропетровського ІНО. У 1933 р. у відновленому університеті така кафедра вже була відсутня. Вивчення української історії згодом проводилося на кафедрі історії народів СРСР, а потім на кафедрі історії СРСР та УРСР, яка була створена в 1966 році.
Відновлення кафедри історії України як самостійної структурної одиниці історичного факультету відбулося за часів «перебудови» 5 травня 1989 р. Завідувачкою кафедри стала д-р іст. наук, проф. Г. К. Швидько (1989–1995). Відповідно, і відновлена кафедра має вже "за плечима" більше 30 років.
Нині на кафендрі працює 11 професорів і доцентів.
Детальніше ознайомитися з історією кафедри, історичного факультету можна: Історичний факультет Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара (1918 - 2018): наук.-довідк. вид. /голова ред кол. С. І. Світленко Дніпро, 2020.
Про наші здобутки у ювілейний рік ще відзвітуємо.

Явор Яворницкий

Метки: дата, ДНУ