Этот день в истории: 61 год назад на Монастырском острове установили памятник Кобзарю

5 ноября 1959 года на Комсомольском (Монастырском) острове установили памятник Т. Г. Шевченко. В группе «Музей історії Дніпра» в Фейсбуке об этом сообщается следующее.
- Більшість містян вже і не згадає, що раніше у парку ім. Т. Шевченка стояли зовсім інши монументи Кобзарю.
Перший з’явився ще до Другої світової війни. У 1930-х рр., на території парку було влаштовано «Алею письменників», де серед бюстів видатних літераторів був і Т.Г. Шевченко.
Історію про пам’ятники Кобзарю у дніпропетровському парку виклав у своїй статті М. Кавун («Три пам’ятники Кобзарю в парку на дніпрових кручах»).
Монументальний пам’ятник Тарасу Григоровичу у парку було відкрито у 1949 р. Автором його був скульптор І. С. Зноба. І досі у парку можна відшукати його постамент. Сам пам'ятник до сьогодення не дожив.
У 1961 р. йому підібрали нове місце – на північно-східній околиці Дніпропетровська, в Самарському районі, в селищі Шевченка, на вулиці Новгородській. Він перебував там до жовтня 2007 р., коли його зруйнували.
5 листопада 1959 р. був відкритий новий пам’ятник Т.Г. Шевченку на найвищій точці Комсомольського острова. Проєкт статуї виконали представники династії – батько І.С. Зноба та син В.І. Зноба. А масивний постамент спроектував архітектор Л.Р. Вєтвицький.
Задум пам’ятника 1959 р. має багато спільного з варіантом 1949 р., але за розмірами він у декілька разів більший за свого попередника. Пам’ятник виготовлений із чавуну, встановлений на гранітному постаменті. Висота фігури 9,5 метри, висота п’єдесталу 10,5 метри, вага чавунної скульптури 55 тонн.
Участь у створенні гігантської скульптури брали видатні майстри – ливарники, серед яких Микола Заливакін і Микола Шишалов. Скульптуру з декількох елементів було відлито у фасонно-ливарному цеху трубопрокатного заводу імені Ленина.
За спогадами М.Й. Заливакіна, які навів М.П. Чабан, «Перевозили скульптуру до місця встановлення двома частинами. Спускали чавунну постать з Мерефо-Херсонського мосту стотонним залізничним краном. Потім тралерами везли на місце, де він нині височить…».

ТГ ТГ_2

Метки: памятник Кобзарю