Сотрудники ботсада Кривого Рога напомнили землякам о Дне памяти утраченных видов.
Это попытка донести всем неравнодушным, что из-за деятельности человека ежедневно исчезают десятки видов растений и животных.
-30.11.21 День пам’яті втрачених видів. Це не свято, не день жалоби. Це спроба нагадати всім, що завдяки нашій діяльності, нашому прагненню до задоволення своїх потреб, і не завжди першочергових, щодня зникають десятки видів рослин і тварин. Багато з них будуть знищені ще до того, як будуть відкриті для людства, тобто, ми навіть не дізнаємось, що вони існували. Це день усвідомлення втрат та можливість прийняття рішень задля збереження існуючих природних багатств і можливостей.
Щодня в новинах нам доводиться чути про порушення в сфері природоохорони – розорювання природних територій, які є оселищем для рідкісних видів, або створення на таких землях підприємств, нищення об’єктів ПЗФ тощо. Останнім часом лунають заклики висаджувати лісові культури в місцях, де їм не місце – в степах та на луках, і звідусіль лунають радісні звіти про виконання цих екологічних диверсій. Кожна така подія – це ще один крок до поповнення списків жалоби, а стрімкі кліматичні зміни – прискорюють цей процес. Без збереження або відтворення природних місцезростань його не зупинити, але, кожен наш крок на зустріч – це додатковий шанс.
Одним з таких додаткових шансів стало створення у 1980-х роках колекції “Рідкісні та зникаючі види рослин” у Криворізькому ботанічному саду НАН України, за ініціативи та керівництва к.б.н. Кучеревського В.В., яка на сьогодні нараховує близько 700 видів вищих судинних рослин, у тому числі 209 видів із різним созологічним статусом: 70 – включено до Червоної книги України, 5 –до списків CITES, 7 – охороняються Бернською конвенцією та Додатками Оселищної Директиви, 195 – регіонально рідкісні.
Збереження рідкісних і зникаючих видів рослин у Криворізькому ботанічному саду НАН України проводиться в експозиції “Різнотравно-типчаково-ковилові степи”, колекції “Рідкісні та зникаючі види рослин”, в експозиціях “Ковила України” та “Рідкісні та зникаючі види рослин лісових екосистем степової зони України”. Найціннішими у колекції є: Cymbochasma borysthenica (цимбохазма дніпровська), Chamaecytisus graniticus (зіновать гранітна), Genista scythica (дрік скіфський), Allium lineare (цибуля лінійна), Eremogone cephalotes (пустельниця головчаста), Klasea bulgarica (клазея болгарська) (вид уперше знайдений в Україні), Astragalus ponticus (астрагал понтійський), Caragana scythica (карагана скіфська), Iris pontica (півники понтичні), Koeleria moldavica (келерія молдавська), Elytrigia stipifolia (пирій ковилолистий), Scutellaria verna (шоломниця весняна), Trachomitum sarmatiense (кендир сарматський) та низка інших. Частина видів, після успішної інтродукції, повертається в природу.
Але гордістю колекції, та найяскравішим у світлі сьогоднішнього дня пам’яті є новий, описаний з України вид Astragalus visunicus (астрагал висуньський), який має найбільшу загрозу потрапити до числа зниклих. На сьогодні нами виявлено всього 2 місцезростання цього виду, кожне площею лише декілька гектар. Уявіть, переоравши якихось 5-7 гектарів степу, можна повністю знищити з лиця Землі ще один вид живої природи!
Наостанок має пролунати якийсь заклик про те, що потрібно берегти природу, бути заощадливим і таке інше, але всі ці заклики не матимуть ніякої дії, коли немає розуміння – у зникненні кожного з тих видів є особистий внесок кожного з нас. То ж пам’ятай і усвідомлюй! – призывают на странице Кривий Ріг ботанічний.