День в истории: сегодня родился легендарный майор Вихрь

25 февраля 1914 года в Екатеринославе родился Евгений Степанович Березняк, легендарный разведчик, известный под именем «Майор Вихрь», Почетный гражданин Днепра. Об этой дате напомнили на странице «Историческое Приднепровье - Історичне Придніпров'я» в Фейсбуке.

вихр_
- На початку війни був евакуйований до Дніпропетровська. З наближенням до міста німецьких військ його залишили для підпільної роботи в тилу ворога. Понад два роки Євген Степанович перебував у підпіллі, де проводив підривну роботу, - отмечается в приведенной биографической справке. - Після звільнення міста від нацистських загарбників у грудні 1943 року був призначений на посаду завідувача сектору інформації Дніпропетровського обласного комітету партії. Однак кабінетна робота Євгена Березняка тривала недовго. У січні 1944 року представники розвідувального управління штабу 3 Українського фронту, поінформовані про роботу Березняка у підпіллі, запропонували йому навчання у розвідувальній школі. Погодившись без вагань, Євген Степанович був направлений в одне з відділень розвідувальної школи під Москвою.
Того ж місяця Євген Степанович прибув до штабу 1 Українського фронту, який дислокувався у місті Проскурів (нині – Хмельницький). У штабі фронту Євген Березняк був призначений командиром розвідувальної групи, отримав псевдонім «Голос» та розпочав підготовку до виконання завдання в окупованому Кракові з метою розвідки системи оборони німецьких військ на підступах до міста. Крім Євгена Степановича, до складу розвідгрупи увійшли заступник командира групи, досвідчений розвідник, лейтенант Олексій Шаповалов (псевдонім «Гроза») та радистка – єфрейтор Ася Жукова (псевдонім «Груша»). У ніч з 18 на 19 серпня 1944 року розвідувальна група, яку очолював Березняк (на той час – капітан «Михайлов»), десантувалася в районі Кракова.
Загалом за час роботи в тилу противника, до 23 січня 1945 року, розвідувальна група під командуванням Є.С. Березняка повністю викрила краківське угруповання німецьких військ.
Всього командування фронту отримало від групи Березняка понад 140 радіограм з цінними розвідувальними відомостями щодо військ та об’єктів нацистів, розташованих у Кракові та його передмістях.
Ці відомості мали дуже важливе значення для планування та успішного проведення військами 1 Українського фронту операції з розгрому краківського угруповання противника. Практично своїми діями розвідгрупа Березняка врятувала десятки тисяч життів мирних польських жителів, а також Краків від руйнування.
Після війни він знову повернувся на педагогічну ниву. Працював і директором школи, і начальником Львівського міського відділу народної освіти, і начальником Головного управління шкіл при Міністерстві освіти України. Захистив кандидатську дисертацію, написав п’ять монографій та мав понад 100 наукових публікацій. Став заслуженим вчителем України, почесним академіком Академії педагогічних наук. На пенсію вийшов у 1998 році у 85-річному віці.
У 1967 р. письменник Юліан Семенов написав роман "Майор Віхор" на основі подій із життя Є. Березняка, того ж року було снято художній однойменний фільм.

Метки: Екатеринослав, история, майор Вихрь