85 лет назад в Каменском построили две школы по проекту знаменитого архитектора Украины и США

В 1936 году в Каменском открылись две однотипные школы: №5 и №17. Проект разработал архитектор, которые позже стал проектантом и вашингтонского Капитолия – здания Конгресса США. Об авторе проекта рассказывает mis.dp.ua.

- Олекса Іванович Повстенко народився в 1902 році на Поділлі в селянській родині. В юності брав участь у визвольній боротьбі в лавах дивізії УНР. У 1927 році закінчив Волинський індустріальний політехнікум. Згодом навчався та викладав у Харкові, працював на посаді інженера-архітектора.
У 1934 році стає архітектором Наркомосвіти УСРР. Проектує школи, клуби, бібліотеки, які будуються в багатьох містах України.
У 1939–1941 роках був членом Наукової ради Софійського архітектурно-історичного музею, а в 1941 році – його директором.
За нацистської окупації Повстенко працював на цій же посаді – директором Софійського заповідника. Наскільки дозволяла окупаційна влада, намагався проводити наукову і екскурсійну діяльність.
Із наближенням фронту знов лишатися в Києві стало небезпечно: ті, хто «співпрацював з німцями», ризикували зазнати жорстоких репресій. Тож митець вирушає на захід.
Деякий час у 1943 році він викладає історію українського мистецтва у Львові. Потім, після війни, опиняється в таборах для «переміщених осіб» в американській зоні окупації Німеччини та врешті переїздить до Сполучених Штатів у 1949 р.
У США Повстенко вісім років працював в одному з архітектурних бюро, де зарекомендував себе з найкращого боку. Тож талановитого українця приймають на високу посаду – архітектором-проєктувальником до канцелярії головного архітектора Капітолію. Тут він бере участь у масштабній реконструкції головної будівлі 1959–1960 років, коли до неї було добудовано східну частину.
Багато роботи Повстенко мав і в інших урядових будівлях: Бібліотеці Конгресу, Вищому Суді, Сенаті й Палаті Представників, Державному Ботанічному Саду тощо.
Незважаючи на свою зайнятість, він не забував і про Україну: проявив себе як активний діяч української діаспори, всіляко допомагав своїм землякам. Був дійсним членом Української Вільної Академії Наук і Наукового Товариства імені Шевченка.
Помер видатний українець у 1973 році, залишивши багату архітектурну та мистецтвознавчу спадщину. І нині, споглядаючи монументальні будівлі школи №5 та колишньої школи №17 у Кам’янському, з вдячністю згадаймо їх автора – архітектора неймовірної долі Олексу Івановича Повстенка.

арх кап школ школа

Метки: архитектор, Каменское, Олекса Іванович Повстенко, школы