Конституційний акт — ключ для виходу із конституційної кризи, — Безсмертний

Майбутній кандидат в президенти України Роман Безсмертний оголосив про початок роботи над документом, який відкриє шлях до нової Конституції України.

бессмерт

До кінця 2018 року на розгляд Верховній Раді та громадськості буде подано проект Конституційного акту - документу, який визначить терміни та механізм ухвалення нового Основного закону України. Про це Безсмертний оголосив 16 липня у Києві. Керівником робочої групи із розробки документу став відомий правознавець Володимир Шаповал.

За словами Безсмертного, сьогодні Україна перебуває на межі законодавчого розпаду. "Є всі ознаки глибокої конституційної та інституційної кризи. Якщо хтось дає на неї просту відповідь, я стверджую - це популізм. Ми опинилися у дуже небезпечній ситуації. Без перебільшення мова йде про майбутнє України. Відродження Конституції - це збереження суверенітету", - вважає політик. І додає, що для продовження розмови про новий Основний закон необхідна чітка фіксація: 2019 року Україна обирає Президента і Верховну Раду України. Саме це і змушує розпочати дискусію про іншу за своєю суттю державу, а значить іншу за своїм духом Конституцію.

З ним погоджується і Володимир Шаповал. Він каже про те, що нині Україна перебуває у досить складних умовах. І мова йде не лише про війну на сході та анексію Криму, а й про Конституцію, за якою нині живе держава.

Безсмертний переконаний: ухвалення нового Основного закону має бути бездоганним з точки зору його ухвалення. Для цього вони пропонують проект Конституційного акту - перехідного документу, який чітко зафіксує строки ухвалення Основного закону і покладе зобов'язання на Президента організувати і провести конституційний процес.

"Нам потрібна правова рамка і плідна робота спільної комісії у трикутнику президент - парламент - громадськість. Без цього нічого не вийде. Кажу про це як учасник роботи над Конституційною угодою 1995 року та Конституцією 96-го. Тільки чіткі правила та зобов'язання дадуть нам позитивний результат", - переконаний Безсмертний.

Політик вважає, що українське суспільство давно вже переросло і державу, і Конституцію. Основний закон давно вже не відповідає ані потребам людей, ані викликам сьогодення. "Основний закон більше не є обручем, який тримає в єдності і гармонії державу і людину. Вони існують відокремлено, не відчувають потреби один в одному. Ми повинні подолати розрив між людиною та державою, організувати владу під потреби людини", - констатує політик.

За його словами, зараз ми спостерігаємо серйозну інституційну кризу, у яку потрапили як конституційні, так і позаконституційні органи. "Інституційна криза стала загрожувати українській державності. Перманентні конфлікти між новими і старими органами влади виходять за межі здорового глузду. Адміністративна рівновага давно зруйнована. Держава функціонує у умовах дуалізму влади. Виконавча влада роздвоєна: маємо уряд на Грушевського і уряд на Банковій. Тобто, присутність держави максимальна там, де її взагалі не повинно бути. І її не вистачає там, де вона необхідна. Маємо конфлікт центру і регіонів. Місцеве самоврядування було і лишається здебільшого декларативним", - каже Роман Безсмертний.

Конституційний акт має закласти підвалини для розробки нової Конституції України. Якою вона має бути за змістом, має дати відповідь спільна дискусія у трикутнику: президент-парламент-громадськість.

О. Бiлий

Метки: Конституційний акт, Роман Безсмертний