Як стати енергоефективними

Кроки, які збільшать енергоефективність житла
Можна виділити безапеляційних 6 кроків до енергоефективності будівель:
1. Обов’язковий облік – встановлення лічильників на газ (економія до 70%), воду (економія до 70%), електричну енергію. “Неможливо управляти тим, що не можна виміряти”. Так ви оплачуватимете споживання по будинку не «за нормативами», а за фактично спожитий ресурс. Більшість родин споживають менше ресурсів, ніж вони оплачують за квитанціями. Слідкуйте за споживанням. Якщо помітите, що споживання різко зросло в порівнянні з минулим періодом – шукайте можливі несправності в системі, причини перевитрат. Для досягнення більшої економії рекомендується також встановлювати регулятор тепла чи автоматичний погодний регулятор у квартирі або приватному будинку. Такі пристрої дозволяють коригувати кількість поданого тепла залежно від погодних умов та сплачувати менше. Можливе також встановлення багатозонного лічильника електроенергії, коли це доцільно (споживач платить на 30% менше за електроенергію, спожиту вночі, при двозонно- му обліку та на 60% менше – при тризонному.).
2. Заміна старого та низькоефективного обладнання на сучасне та економічне: заміна ламп розжарювання на LED освітлення (термін безперервної роботи світлодіода не менше 50 000 годин, що еквівалентно 11 рокам експлуатації при 12-годинній роботі в день – це на два порядки перевищує термін служби звичайних ламп розжарювання), використання датчиків руху для вуличних ліхтарів або світильників у під’їздах, використання системи вентиляції з рекуперацією, встановлення побутової техніки з низьким рівнем енергоспоживання (мають маркування «А» чи «А+»).Прилади такого класу мають ККД більше 90%та споживають на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрої класу «В».Термін окупності більш дорогої енергоощадної техніки складає в середньому 2-3 роки.
3. Комплексна термомодернізація – заміна вікон та дверей на енергозберігаючі (з двокамерним енергозберігаючим склопакетом та опором теплопередачі більше нормативного 0,6; це дозволить скоротити наднормові втрати тепла до 40% та підвищити температуру в квартирах більш ніж на 2°С, термін окупності 3-7 років), теплоізоляція даху (окупність близько 7 років, зниження витрат до 30%, зовнішніх стін і цоколя (економія до 40%, термін окупності до 10 років), підвалу (якщо підвал не опалюється, утеплення дозволить підтримувати плюсову температуру 5-10°C). Важливо: утеплення фасаду потрібно здійснювати лише повністю! Клаптикове (поквартирне) утеплення (стосується багатоквартирних будинків) руйнує цілісність конструкції будинку. Таким чином зменшується строк його експлуатації. Комплексна термомодернізація забезпечить економію енергоресурсів майже вдвічі.

46
4. Модернізація систем опалення – встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП, термін окупності 1-3 роки), теплоізоляція трубопроводів (окупність близько 1 року), за необхідності промивка системи опалення (накип навіть товщиною до 1 мм приблизно на 15% знижує рівень тепловіддачі), встановлення високоефективного котла (ККД Більше 85%), використання терморегуляторів.
5. Використання відновлюваних джерел енергії – встановлення сонячних панелей та електростанцій, теплових насосів, сонячних колекторів (вакуумні та пласкі), встановлення вітроагрегатів (більше для приватних будівель). Такі системи потребують великих інвестицій спочатку, але дають можливість використовувати природні та екологічно чисті джерела для отримання енергії. Великим попитом користуються на територіях, віддалених від загальних мереж та комунікацій. Додатковим бонусом від держави є можливість підключення до «зеленого тарифу» за умови, що споживання буде менше генерації. Зелений тариф - спеціальний тариф, за яким держава закуповує електроенергію у приватних осіб, згенеровану сонячними та вітровими електростанціями. Максимальна потужність приватної електростанції не повинна перевищувати 30 кВт.
6. Енергоощадна поведінка – найдоступніший метод економії: вчасно вимикати світло, побутових приладів, кранів, не закривати прилади опалення шторами та сторонніми предметами, провітрювати приміщення, використовувати світлі та теплі кольори в інтер’єрі, приймати душ замість ванної, встановити тепловідбиваючий екран позаду радіатора (збільшить температуру в приміщенні на 2-3 градуси) використовувати аераторні насадок на крани.
Порівняння середньої енергоефективності житла в Україні і в країнах Європи
Найбільш загальний (інтегральний) індикатор енергоефективності будівлі визначають діленням усього обсягу споживання енергії за рік на його загальну площу. Прийняті в Україні нормативи максимальних теплових витрат кореспондуються з європейськими нормами, які коливаються на рівні 30-40 кВт.год/кв.м. Водночас фактичне енергоспоживання більшості існуючих житлових будинків у нашій країні — на рівні 150–250 кВт.год/кв.м.
Зараз у Польщі середній рівень споживання енергоресурсів вже становить 100 кВт.год/кв.м., а короткостроковою перспективою є запуск другої хвилі енергомодернізації будівель для подальшого зниження досягнутих показників. Досвід країн Центрально-Східної Європи, які успадкували аналогічні за теплотехнічними показниками громадські будівлі, що і в Україні, засвідчує потенціал енергозаощадження будівель від 40% до 70%.
Показники енергоефективності житлового фонду Німеччини забезпечуються на рівні вимог стандартів: енергоспоживання на опаленняне більше 100 КВт год.кв.м.рік. Частина будинків забезпечила фактичне енергоспоживання на рівні 60 КВт год.кв.м.рік. Але найбільш поширеним та популярним кроком до енергоефективності в будівлях вНімеччині звісно є будівництво енергоефективних та «пасивних» будинків. На 2006 рік в Німеччині побудовано більше 6 тис. «пасивних» будинків, в Астрії на 2005рік 1 тис. таких об’єктів, в 2006 ще 2 тис. Тобто енергоефективні будинки в Європі – вжене просто реальність, а стандарт.

Кредитні програми, спрямовані на енергозбереження
На даний момент є 3 найбільші програми в Україні, спрямовані на підвищення рівня енергоефективності : Фонд енергоефективності, «Теплі кредити», IQ Energy.
Теплі кредити
Вже третій рік для українців діє програма з підвищення енергоефективності помешкань”Теплі кредити”. Її реалізовує Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. Принцип програми — держава компенсує частину витрат на купівлю енергоефективного обладнання та матеріалів при отриманні кредиту в держбанку.
За 2015-2016 роки завдяки механізму надання цільових позик через три державні банки видано близько 164 тис кредитів на 2,7 млрд грн. З них 1,2 млрд грн компенсовано з державного бюджету, 60 млн грн — з місцевих бюджетів.12 липня 2017 року уряд виділив додатково 300 млн грн. на фінансування програми «теплих» кредитів. Банки-учасники – “Ощадбанк”, “Укргазбанк”, “Укрексімбанк”, а відтепер ще і “ПриватБанк” надають «теплі» кредити для ОСББ/ЖБК і для фізичних осіб. Відшкодування, яке надається учасникам урядової програми, становить:
20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб;
40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.
Якщо позичальником є фізична особа, яка отримує субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, то розмір відшкодування становитиме 35% як за напрямком придбання котлів, так і для інших енергоефективних заходів, але не більше 12 000 гривень.
Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості квартир-субсидіантів.
Програма затверджується щороку держбюджетом. Комплексний моніторинг проектів з енергозбереження, здійснених за допомогою “теплих кредитів”, відсутній, оскільки учасники не зобов’язані звітувати про рівень енергоспоживання до і після впровадження енергоощадних заходів.
Ознайомитись детальніше : http://saee.gov.ua/uk/consumers/derzh-pidtrymka-energozabespechenya.
Станом на 1 серпня 2016 року найбільше коштів було залучено в Львівській області (234,25 млн. грн.). Також у трійці лідерів оформлення кредитів на утеплення Сумська (212,2 млн. грн.), а також Київ та Київська область (200,16 млн.грн.).

Програма IQ energy
Програма IQ energy – це фінансовий інструмент для сприяння удосконаленням у сфері енергоефективності в житловому секторі України у відповідності до європейських стандартів, розроблений Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Вона фінансується Партнерством Е5Р за підтримки Європейського Союзу, Шведського Агентства з Міжнародного співробітництва та Розвитку (Sida) та Федерального міністерства фінансів Австрії. Загальний обсяг компенсацій на утеплення житла - 15 мільйонів євро. Індивідуальний позичальник (тільки фізичні особи) може отримати кредит до 15 000 євро (у гривневому еквіваленті) для інвестування в енергоефективні проекти та компенсацію (грант) до 3 000 євро. Компенсація (грант) складає 35% від суми кредиту або інвестицій у енергоефективні технології (включаючи монтажні роботи та доставку). Грантовий відсоток — 35% незалежно від кількості категорій продуктів з Каталогу Технологій. Діє до 2020 року, банки-учасники – “ОТП Банк”, “Укрсиббанк” та “Райффайзен Банк Аваль”. Крім фінансування, проект надає своїм учасникам консультаційні послуги з питань, що стосуються енергозберігаючого обладнання та технологій.
Детальніше :http://www.iqenergy.org.ua/
Далі буде

Марина Гажур, Керівник проектів ТОВ “Регіональна енергосервісна компанія”, м.Херсон

Метки: ЕС
Loading...