В наступному році трансплантація в Україні не відбудеться!

Так вирішив уряд, а парламент не спромігся захистити людей.

В червні цього року парламент прийняв новий Закон про трансплантацію, який з 1 січня 2019 року повинен вступити в дію, а нині діючий закон втратить чинність.

МОЗ повністю провалив реалізацію цього закону.

З 29 підзаконних актів, які уряд мав розробити та затвердити для введення закону в дію не затверджено жодного!

Досі не створено і Єдину державну інформаційну систему трансплантації.

 

Тобто, Урядом не сформовано жодних умов для введення в дію нового Закону про трансплантацію.

А з 1 січня припиняється дія закону, за яким зараз в Україні відбувається щороку близько 130 операцій через родинну трансплантацію. Відповідно, всі операції з трансплантації в Україні припиняться! Лікарі, які приймуть рішення про трансплантацію з 01 січня 2019 року будуть порушувати порядок трансплантації анатомічних матеріалів людини, що тягне за собою кримінальну відповідальність! З 01 січня наступного року в Національному Інституті хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України не призначено жодної операції з трансплантації. При тому, що черга на трансплантацію розписана на чотири місяці вперед! Багато з цих пацієнтів – діти!

Загалом, зараз трансплантації в Україні потребують близько 5 тисяч людей на рік.

Тому, вчора весь день в парламенті я разом з колегами по комітету Ярынич Константин Сергій Березенко Олена Колганова, Оксана Корчинська присвятили тому, що намагалася відтермінувати введення нового закону про трансплантацію на один рік, щоб уряд зміг підготувати всі необхідні нормативно-правові акти, а також продовжити ще на рік дію чинного закону, аби люди не стали заручниками його бездіяльності.

В останній сесійний день цього року парламент ще мав шанс врятувати ситуацію! Нажаль, народні депутати проголосували за мораторій на ринок землі, тарифи, рейдерство, але не за те, що стосується життя і здоров’я людей.

Разом з колегами робили все що могли, до останньої хвилини роботи парламенту розраховувала, що голова Верховної Ради поставить законопроект на голосування. Але цього не відбулося....

 

Не депутати мали виходити з такою ініціативою. Ми свою роботу виконали, – прийняли необхідний закон! Уляна Супрун мала б пояснити, чому не виконали закон і звертатись до парламенту про допомогу.... за голосування мав би боротись саме МОЗ, не допускаючи страшних наслідків своєї бездіяльності, а потім за провал прийнятих парламентом законів, написати заяву і піти у відставку!

Але для цього має бути совість і смійливість...

Ірина Сисоєнко

Заступник голови в Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров'я