С каких городов начнутся изменения в Украине

В стране наблюдается очень позитивная тенденция – начало конкуренции между регионами

16 жовтня в Одесі урочисто відкрився Центр обслуговування громадян, де адміністративні послуги надаватимуться за зразком грузинських Будинків юстиції. На відкритті був присутній президент України, який зазначив, що "Центр адміністративних послуг - це символ. Символ змін і символ зміни особи держави. Ставлення держави до громадянина".

Не все в словах президента є правдою. Заради справедливості варто додати: ті зміни, які відбуваються зараз в найбільш прогресивних регіонах, відбуваються, великою мірою, не завдяки, а всупереч. Ці зміни випереджають, на жаль, дуже повільний темп реформ у масштабах країни і значною мірою відбуваються лише завдяки великому прагненню очільників регіонів.

Так, наприклад, законодавча база для передачі реєстраційних функцій Міністерства юстиції місцевим органам влади та нотаріусам досі не готова: законопроекти прийняті лише за основу. При цьому до законопроектів так і не було включено розділення функцій реєстрації на фронт- і бек-офіси, за що боровся Міжнародний центр реформ, і що дозволило б з легкістю відкривати подібні центри в усіх великих містах України. Той же “Одеський пакет реформ” демонструє, що регіони можуть і, що найголовніше - прагнуть реформуватися швидше, ніж це демонструє центральна влада.

Які ж регіони сьогодні можна назвати прогресивними? Як на мене, ті ж Будинки юстиції - реформовані центри надання адміністративних послуг - є красномовним індикатором прогресивності регіону. На сьогодні вони фактично присутні лише у трьох містах: Одесі, Львові, Вінниці. За каденції Гройсмана у Вінниці, крім іншого, були відкриті так звані “Прозорі офіси”, де різного роду адміністративні послуги надавались швидко, в одному місці, і, що найголовніше - без корупції. Однак зараз реформаторський потенціал Вінниці трохи згас. У грі залишається Львів, де буквально минулого місяця був запущений пілотний проект з отримання свідоцтва про народження дитини безпосередньо в пологовому будинку. Симптоматичним є те, що Київ такого центру обслуговування громадян досі не має.

Можливо, за рік конкуренцію Львову і Одесі зможуть скласти, скажімо, Черкаси

Загалом, ми спостерігаємо початок дуже позитивної тенденції - здорової конкуренції між регіонами. Конкуренції за іноваційність, інвестиційний та людський капітали. Наприклад, Андрій Садовий майже у кожному своєму виступі називає Львів містом IT, сприяє створенню IT-кластера і закликає українські IT-компанії, що зазнають тиску, переїжджати до Львова. Так і має бути. Так працює економіка знань, де найголовнішим багатством є люди, їх здібності і компетенції. Ми спостерігаємо початок справжньої децентралізації, про яку в Україні говорять вже 20 років, і яка кардинально відрізняється від тієї моделі псевдодецентралізації, яка працювала до того, і яка, на жаль, закінчилась катастрофою: коли один регіон отримував левову частину державних дотацій, а його жителям розказували, що вони годують усю країну.

На хвилі Майдану в деяких регіонах України до влади прийшли молоді і прогресивні політики та управлінці. Їх не так багато, але вони є. І хто знає - можливо, за рік конкуренцію Львову і Одесі зможуть скласти, скажімо, Черкаси. Таких прогресивних регіонів має ставати все більше. Здорова конкуренція - шлях до досконалості. Слабкі і проблемні регіони були одним із основних чинників, що спровокували політичну і економічну кризу в Україні. І виведуть країну з цієї кризи тільки по-справжньому сильні регіони.

Александр Носаль

Руководитель Международного центра реформ

Метки: реформы
Loading...
Loading...