Про розмову Порошенко з Трампом

Зараз формується зовнішня політика Дональда Трампа. На неї впливають радники й члени кабінету, там ситуація неоднозначна. Однак, зовнішні контакти теж залишать дуже важливий слід
Відбулася друга розмова Петра Порошенка з Трампом після його обрання президентом і перша після інавгурації. Цілком ймовірно, що до кінця місяця вдасться провести робочий візит із серйозними переговорами, а десь пізніше вийти на практично мало чим відмінний, але в дипломатичному розумінні надзвичайно значимий державний візит.

Ви мене, панове, вибачте за деяку пафосність, але, враховуючи масштаб США як світового лідера і, як не як, а далеко не першу роль України в світовій політиці, то це дуже хороше досягнення. Я не пригадую не тільки такої інтенсивності, але й будь-яких контактів від перших днів між нашими президентами й американськими лідерами. Ні, коли новообраний президент України телефоном чи напівприватним візитом поспішав засвідчити повагу діючому президенту США (нічого принизливого в цьому нема), було. Але щоб після американських виборів наші лідери ставали частиною порядку денного для Білого Дому, якось не згадаю. А це важливо.

Зараз формується зовнішня політика Дональда Трампа. На неї впливають радники й члени кабінету, там ситуація неоднозначна, але зовсім не трагічна. Однак, зовнішні контакти теж залишать дуже важливий слід. Найближчим союзником Трампа прогнозовано стане прем'єр-міністр Великобританії. Вони знайшли спільну мову, мають схожі погляди на ряд питань, крім того президент уміє бути вдячним, і є за що. Позиція пані Мей щодо України та стосовно Росії добре відома.

Саме ті протокольні ознаки, яких ми не помітили після розмови Трампа з Путіним, були повністю виконані після розмови з Порошенком
Ще з цікавих для нас відбулися контакти з канцлером Німеччини й президентом Франції. Тут не все гладко у відносинах, але, схоже, контакт налагоджено й тема України там звучала у виключно правильному контексті. Ще відбулася розмова з Путіним. Що він говорив про нас, можна здогадатися. Але за опосередкованими ознаками виглядає, що розмова пройшла не надто гладко, домовитися навряд чи вдалося. Ні синхронних повідомлень для преси, ні якогось адекватного повідомлення про суть розмови. Отже, все виглядає доволі оптимістично.

І зовсім наостанок. Саме ті протокольні ознаки, яких ми не помітили після розмови Трампа з Путіним, були повністю виконані після розмови з Порошенком. Синхронно зроблені співзвучні заяви, майже синхронно появились повідомлення на Reuters і на наших ресурсах, які оновлюються вночі. Озвучена позиція Трампа, не така різка, як нам могло б хотітися, але там усе достатньо конкретно й сам факт визнання Трампом, що це не внутрішній конфлікт, а російсько-українське протистояння, дуже корисний.

Тому проблеми є, а трагедії таки нема навіть у зародку. Динаміка відносин між президентами, пряме доручення нашому міністру закордонних справ і держсекретарю США напрацювати подальший регламент відносин тощо – це, направду, хороший знак. Раніше нам було важко вийти на прямий контакт на найвищому рівні, задовольнялися скромнішим (починаючи від Кучма-Гор і до Порошенко-Байден). Думаю, що тут зіграла свою роль сама особистість та певні риси характеру Петра Порошенка. Я ще зразу після виборів писав, що він чи не єдиний в Україні, хто зможе говорити з Трампом "однією мовою".

Тарас Чорновіл

Політик, колишній народний депутат

Метки: Порошенко- Трамп
Loading...