Питання в нас самих

В Мексиці декілька днів тому вбили шістьох поліцейських. А Ізраїль постійно знаходиться в стані терористичної загрози. Однак і в першу, і в другу країну постійно йдуть потужні інвестиції. Багато людей у пошуку спокійного життя їдуть до Мексики, інвестуючи в нерухомість та малий бізнес.

Я запитав свого знайомого про те, чи безпечно жити в країні де відбуваються війни між наркокартелями та масові позасудові страти громадян. Він, як й багато інших, вважає, що все це відбувається в іншій частині Мексики. А там де живуть іноземці таке практично не можливо. Багато заможних людей ставляться до місця свого проживання та інвестицій не тільки як до країни, а як до окремої місцевості, яка має свої власні особливості.

Тобто війна на Сході України не може бути безперечною причиною чому приватні іноземні інвестиції не йдуть до країни. Причини інші. Це і можливість позбутися бізнесу, коли він когось зацікавить, і можливість застосувати проти вас силу держави або просто людей в балаклавах з автоматами для того, щоб “встановити справедливість”. І навіть наднизька заробітна плата українців не може привабити їх інвестувати. Принцип щодо Китаю, що весь світ туди вкладає через низьку заробітну плату – у нас не працює.

Давайте представимо, що в умовах вільного ринку компанія з Німеччини шукає куди перенести виробництво задля зменшення собівартості та збільшення конкурентоспроможності. Вибір паде на країну з найменшою заробітною платою, яка знаходиться поряд та має схожі культурні цінності. Здавалось б гроші повинні піти до нашої країни. Але незахищеність права власності, не прогнозованість податкового навантаження, нестабільність національної валюти, висока інфляція зводять нанівець усі конкурентні переваги України. Тобто питання в нас самих, а не в зовнішніх причинах.

Олексій Дорошенко