Люстрація суддів – гарантія змін в державі

соколовВлада, яка ще донедавна здавалася непорушною, розсипалася як картковий будинок. Міністерство внутрішніх справ України оголосило президента країни Віктора Януковича в розшук за причетність до масових вбивств мирних громадян.

Режим люди зламали, через самопожертву героїв, перемогли. Зараз в країні з’явилося свіже підґрунтя для створення принципово нової країни. Суспільство має контролювати всі гілки влади і на всіх рівнях.

Так зараз нагальним питанням для Майдану стало  питання виконавчої влади, формування уряду. Країні потрібна легітимна влада.  Потрібно, щоб були чітко розставленні люди, але люди, яким довіряють, які оправдають сподівання.

Але в цей перехідний період не слід затягувати з реформуванням судової гілки влади і максимально терміново вживати заходів не тільки з люстрації чиновників, а й суддів.

На мою думку корумпованість та підконтрольність суддів, яка в десятки разів збільшилась при попередній владі, стала основним чинником того, що влада знахабніла і перетворилася на режим. А справа Ю.Тимошенко і Р.Кірєєв стали символом керованості і залежності суддів України.

Згідно зі світовими стандартами, суд — це незалежна гілка влади, яка покликана вирішувати конфлікти, виконувати функцію прав людини. На жаль, у нас суди повністю підконтрольні владі. Порядних суддів можна порахувати на пальцях однієї руки.

Вбивства, катування та жорстоке поводження, незаконні затримання та арешти, фабрикування кримінальних проваджень, незаконні стеження, обшуки, прослуховування телефонів, перешкоджання проведенню мирних зібрань, хабарництво та різні форми переслідування представників опозиції та громадянського суспільства - все це благословлялося та покривалося суддями різних рівнів.

Причина - інститут недоторканності суддів, який вийшов за межі розумного, породив спокуси, встояти перед якими неможливо, і відкрив “шлюзи” для всіляких зловживань.

Скасування норми недоторканості суддів, люстрація суддів і тільки люстрація дозволить змінити країну. Не поміняти персоналії, а дійсно створити нову країну. В Україні близько 10 тисяч молодих кваліфікованих юристів. Заплямованих суддів є на кого міняти.

При розробці нової Конституції, вкрай необхідно  зазначити процедуру обрання суддів. Судова система має бути виборною. Така діє в багатьох демократичних країнах. Народ повинен сам обирати суддю за поданням експертної комісії. По всіх кримінальних справах, де інкримінується більше 5 років позбавлення волі, потрібно забезпечити функціонування "системи суду присяжних".

Без створення незалежної, моральної, підконтрольної тільки громаді судової гілки влади зміни в країні неможливі. Громада має контролювати владу.

Михайло Соколов, член ВО «Майдан», голова громадської організації  «Всеукраїнська комісія справедливості»

 

 

Loading...
Loading...