Конституция Порошенко. Чего ждать от проекта изменений в Основной закон

Проблема предложенных президентом изменений в Конституцию – отсутствие реальной децентрализации

Упродовж  19 років Основний закон України змінювали вже 5 разів, причому кожна влада намагалася «підлаштувати» його під себе в такий спосіб, щоб не дати можливості народу реалізувати своє право на владу.

Політики, які прийшли після Майдану, відразу оголосили своєю метою децентралізацію влади. 4 березня 2015 року  Петро Порошенко видав указ про створення Конституційної комісії, яка стала центром напрацювання нової редакції Основного закону. За три місяці своєї роботи комісія, у кращих традиціях Януковича, таємно від суспільства підготувала свої пропозиції змін до Конституції і направила не на загальноукраїнське обговорення, а до Венеціанської комісії.

Сьогодні, коли проект документу готовий, президент Порошенко переконує українців, що там усе «good». І хоча проекту Основного закону не надають розголосу, на сьогодні відомо, що в запропонованих змінах пропонується  утворити "громади", повноваження з утворення і ліквідації яких чомусь належать Верховній Раді. А виконавчу владу на місцях, замість місцевих державних адміністрацій, здійснюватимуть префекти, які призначатимуться і зніматимуться з посади президентом за поданням Кабміну.
Складається враження, що під гарним «фантиком» децентралізації нам хочуть «втюхати» нову президентську республіку з квазігромадами

«Автономна республіка Крим та області є регіонами України», - зазначається у 133-й статті проекту змін до Конституції. У перехідних положеннях до проекту змін до Конституції обумовлено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донецької і Луганської областей визначаються законом про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей. Закон такий вже діє з 16 вересня минулого року.

Актуалізація та пришвидшення розгляду змін до Конституції може мати кілька причин. Однією з них, є виконання Мінських домовленостей. Також влада сподівається встигнути, аби нові положення Конституції  вступили в силу до призначення місцевих виборів, які мають бути проведені в останню неділю жовтня. Адже, якщо вибори будуть проведені до прийняття нової редакції,  це дасть можливість провести місцеві вибори ще раз, якщо така потреба виникне.

Втрачений рік на реформи нинішня влада намагатиметься «закрити» змінами до Конституції. Але прикрість в тому, що вони не змінюють системи влади, а фактично змінюють «вивіски»: були області - стали регіони, були глави адміністрацій – будуть префекти. На усе це буде витрачено маса грошей, але де децентралізація? Навіть громади пропонується утворювати рішенням ВР, а не громадами. Найгірше те, що усі ці зміни не зупинять війну на сході і не покращать економічне становище України.

Складається враження, що під гарним «фантиком» децентралізації нам хочуть «втюхати» нову президентську республіку з квазігромадами, ослабленим парламентом і керованими прокурорами. А на додачу неспроможний уряд, зневірений народ і знищений Донбас  на чолі з путінськими прихвостнями.

Ось таку нам будують Україну.
Игорь Курус

Журналист, координатор общественной кампании "За ответственную власть"

Метки: конституция, Порошенко
Loading...
Loading...