В США Тимошенко включили в перелік осіб, що формуватимуть майбутнє Європи у 2019 році

Стосунки між Україною та Сполученими Штатами Америки завжди були теплими, а у 2019 році можуть вийти на якісно новий рівень. США допомагають Україні у розбудові антикорупційної інфраструктури, стимулюють проведення важливих реформ, надають озброєння для боротьби з окупантом та є ключовим партнером України у протидії російській агресії.

 

Економічна, військова та геополітична потужність США є одним з головних факторів забезпечення безпеки в світі на сьогодні. Штати зацікавлені у настанні миру в гарячих точках з власного інтересу – це дає змогу планувати та розвивати економічну співпрацю, а підтримка реформ у державах як Україна, підвищують прозорість влади та покращують можливості вільної конкуренції. США як ніхто з інших іноземних партнерів зацікавлені у тому, аби в Україні було подолано корупцію, демократичні процеси стали непорушними, а небо було мирним.

Офшорні скандали, невиконання українською владою плану реформ, гібридна чи то торгівля, чи то війна з Росією, мізерні рейтинги підтримки діючої влади... Все це унеможливлює планування співпраці між США та Україною навіть на короткострокову перспективу. Відповідно, політичне керівництво Штатів системно розвиває стосунки з командою політика, якого бачать найбільш вірогідним наступним президентом. І вже сьогодні планує розширену співпрацю з майбутньою адміністрацією президента.

Звертаючи увагу на динаміку рейтингів українських політиків та соціально-економічні тенденції в країні, США активно розбудовують взаємодію саме з Юлією Тимошенко та її командою. Ця робота ведеться вже тривалий час та має системний характер. Юлія Тимошенко – єдиний з українських опозиціонерів, що провела низку повноцінних зустрічей з Президентом США Дональдом Трампом та проводить регулярні переговори зі спецпредставником Держдепу США Куртом Волкером. Також, під час кожного візиту Тимошенко до Америки, їй вдається провести ефективні зустрічі і з іншими топ-політиками США. Характер останніх зустрічей у Штатах та підняті сторонами теми наводять на думку, що американські високопосадовці спілкуються з Тимошенко як з наступним президентом України. Більше того, вони вже сьогодні сприяють реалізації її ідей, зокрема у безпековій сфері.

Так, наступного дня після зустрічі Юлії Тимошенко з Куртом Волкером, на якій обговорювалась впровадження запропонованого Тимошенко формату "Будапешт плюс", вітчизняне МЗС вперше за роки агресії Росії звернулось до країн-підписантів з метою провести переговори. Тобто, протягом понад 4,5 років українська влада усіляко уникала навіть згадки про Будапештський меморандум та усіляко заявляла про його бездієвість. А наступного дня після зустрічі Волкера та Тимошенко, влада "прокинулась" та вітчизняний МЗС направив заяви країнам-підписантам меморандуму для скликання консультацій. Не бачите у цьому нічого дивного?

Чи був після зустрічі Волкера і Тимошенко дзвінок з Держдепу у МЗС України, чи влада просто отямилась – невідомо. Але факт є – Україна нарешті звернула увагу на 6 статтю меморандуму та почала хоч якось її використовувати.

У чому відмінність між тим, що робить МЗС та пропозиціями Тимошенко – так це у якості. МЗС звернулась тільки до трьох країн: до США, Великобританії та Росії. У свою чергу, пропонований лідеркою "Батьківщини" та обговорений з Куртом Волкером формат "Будапешт плюс" є більш широким та ефективним. У цьому форматі перемовини мають вестись не тільки з лідерами країн "будапештської четвірки", що спочатку підписали меморандум, але і з тими, хто долучився пізніше та підтримує обороноздатність України. Це Франція, Китай, Німеччина та ЄС в особі Єврокомісара з питань безпеки.

Такий формат дозволить забезпечити переможний мир в Україні, оскільки будуть об’єднані зусилля найвагоміших економік світу. Участь США та Китаю у таких переговорах неможливо оцінити. Вони є стратегічними конкурентами Кремля. Залучення Франції, Німеччини та Європейського Союзу на офіційному рівні також покращить наші стосунки з партнерами та дозволить говорити не тільки про реінтеграцію Донбасу, але і про повернення Криму. До речі, Мінські домовленості, які тільки зупинили гарячу фазу війни, але не можуть принести мир, взагалі не торкаються питання повернення Криму. Переговори у форматі "Будапешт плюс" зможуть повернути окупований Крим на порядок денний світових лідерів та створити механізм повернення Україною своїх територій.

Окрім зустрічі зі спеціальним представником Держдепу США з питань України Куртом Волкером, під час свого відрядження, Юлія Тимошенко провела низку переговорів і з іншими високопосадовцями та представниками інтелектуальної еліти. Зокрема, вона зустрілась з керівництвом профільних комітетів Сенату та Конгресу США з питань оборони та розвідки. На цих зустрічах сторони говорили про посилення спільного санкційного тиску на Росію та збільшення військової підтримки Україні з боку США.

На останок, ще один важливий момент. Лідерка "Батьківщини" домовилась про співпрацю на експертному з найбільш впливовими аналітичними центрами, які формують аналітику для керівництва країни – це Міжнародний республіканський інститут, Національний демократичний інститут та Фонд захисту демократій.

 

Включення Юлії Володимирівни американським виданням “Politico” у перелік осіб, що формуватимуть майбутнє Європи у 2019 році – додаткове підтвердження, що США не помилились, з ким з українців вести стратегічні переговори.

Сергей Быков

Обозреватель