Будапештський меморандум не зобов’язує захищати Україну, і Київ це добре знав — екс-посол США про заяву Порошенка

Американські посадовці пояснили українським партнерам різницю між гарантіями та запевненнями, коли підписувався Будапештський меморандум, сообщает Голос Америки

Колишній посол США в Україні, експерт аналітичного центру Brookings Institution з питань ядерного роззброєння Стівен Пайфер наголосив, що у відповідності до Будапештського меморандуму Україна отримала не гарантії безпеки, а запевнення щодо неї. Між цими поняттями існує вагома різниця і на момент підписання документу українські дипломати прекрасно розуміли різницю між цими термінами.

 

Гарантії безпеки це те, що мають НАТО, союзники США такі, як Південна Корея та Австралія. Вони включають зобов'язання використати американські збройні сили у разі необхідності. Запевнення щодо безпеки не тягнуть за собою таких зобов'язань і ми чітко заявили про це у ході переговорів з Будапештського меморандуму

Напередодні президент України Петро Порошенко через соціальну мережу Twitter звернув увагу на "недоліки" Будапештського меморандуму, коментуючи результати саміту президента США Дональда Трампа та лідера КНДР Кім Чен Ина. За наслідками саміту, Трамп заявив про згоду сторін рухатись до денуклеаризації Корейського півострова.

 

"Сподіваюсь, що безпекові гарантії щодо денуклеаризації півострова належним чином врахують недоліки Будапештського меморандуму", - відзначив президент України Петро Порошенко у Twitter.

 

Відповідаючи на коментар Петра Порошенка на запит Української служби "Голосу Америки" Стівен Пайфер відзначив:

"Україна отримала запевнення щодо безпеки, а на гарантії. Але попри це Адміністрація Барака Обами мала зробити більше, щоб підтримати Україну. Наприклад, надати протитанкові комплекси "Джавелін", - написав Пайфер.

Метки: Будапештский меморандум, США